Praha - Vídeňský soud vyhověl odvolání společnosti Diag Human proti zrušení exekuce na tři česká umělecká díla kvůli sporu firmy s Českou republikou. Stejná instituce přitom před dvěma týdny verdikt vynesla.
Obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastika Otto Gutfreunda se tak do České republiky v nejbližší době nevrátí.
Rakušané nedávno nepravomocně uznali nárok firmy Diag Human na více než desetimiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou, obrazy a plastika skončily v depozitním skladu soudu. ČR se proti rozhodnutí odvolala a soud exekuci zrušil.
"Soud vyhověl žádosti Diag Human, který se odvolal proti vyloučení těchto děl z vykonatelnosti exekuce, a obrazy a plastika tak zůstanou v Rakousku až do té doby, než odvolací soud rozhodne o celé věci," sdělil deníku Právo rakouský právní zástupce Diagu Human Eugen Salpius.
O odvolání rozhodl tentýž vídeňský soud, který exekuci českých uměleckých děl zrušil s tím, že jde o "výsostně kulturní majetek, který není určen k prodeji".
Díla nemohou být zabrána
Umělecká díla, která byla zapůjčena na výstavu ve Vídni, skončila v depozitním skladu soudu koncem května. Soud po odvolání uznal argumenty české strany a umělecká díla z exekuce vyloučil. Vycházel přitom z Úmluvy OSN o jurisdikční imunitě států a jejich majetku, která sice zatím nenabyla účinnosti, ale v rámci obyčejového práva je pro státy závazná.
Rozhodci v roce 2008 společnosti Diag Human přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard.
Právě na základě jejich nálezu rozhodoval i vídeňský soud. Uznal, že je konečný a "vykonatelný". ČR ale nepovažuje nález za pravomocný a tvrdí, že arbitráž stále pokračuje. Proti nálezu si totiž ČR podala žádost o přezkum. Přezkumné řízení začalo a ještě v něm nebylo vydáno rozhodnutí.