Děti potřebují pomoc, my kupujeme dárky

Zuzana Királyová
24. 12. 2005 0:01
Praha - Šťastný svět pro děti bez rodičů se vyrábí z plyše a zpívají v něm muzikálové hvězdy. Alespoň podle představ většiny Čechů, kteří se o Vánocích pokouší těmto dětem pomoci.

Podle ředitelky Střediska náhradní rodinné péče Věduny Bubleové už lidé vědí, že děti bez rodin v dětských domovech potřebují pomoci, ale vzpomenou si na to obvykle jen před Vánocemi a jdou koupit nějaký dárek. Dětem ale víc schází vlastní pokoj, výlet nebo možnost učit se cizí jazyk. Do chátrajících velkých dětských domovů plyšové hračky spokojenost nepřinesou.

ZDE si můžete přečíst profil Věduny Bubleové.

A: Čím si vysvětlujete, že jsme se zatím většinou nedostali v pomoci dál než jen ke kupování hraček?

Protože to lidi osloví. Doba Vánoc je taková, že v lidech vyvolává pocit ke konání dobrých skutků.

A: Ale sbírky většinou organizují lidé, kteří by měli potřebám dětí rozumět. Tak proč to nezmění?

Protože na dárky lidi slyší. Budete-li jim povídat, že potřebujete systémovou pomoc nebo peníze na vyškolení dobrovolníků, tak na to nikdo neuslyší. Děti v dětských domovech mají spoustu hraček a věcí, které nepotřebují. Kdyby se jim raději udělaly samostatné pokojíčky, hřiště nebo bazén, tak by to bylo stokrát lepší, jenže na to se peníze shání obtížně. Stokrát jednodušší je jít a koupit ten dárek.

A: Opravdu je pro nás pomoc jen posílání plyšáků?

Určitě se změnila informovanost, povědomí lidí, určitě se změnila i vůle těm dětem pomáhat, ale co se vůbec nezměnilo, je systém péče o tyto děti. Dětské domovy jsou často na konci vesnic v zámcích, kde padají stropy. Nejraději bych tam poslala poslance, aby viděli, v čem děti žijí. Sice o nich víme a někdo se snaží pomoci, ale ta pomoc je někdy antiproduktivní. Mnohdy děti jezdí pětkrát na stejný muzikál a už toho mají dost. Musí jezdit na charitativní akce, kde se s nimi nějaká popová hvězda vyfotí a zase je vypustí do toho prostředí, o kterém mluvím. Já sem vděčná za každou pomoc, ale měla by být taková, aby děti vůbec nemusely být v dětských domovech, a pokud ano, tak aby to prostředí bylo adekvátní 21. století. Dokud se tohle nezmění, tak dětem dva mobily na Vánoce rozhodně nepomohou.

A: Co má udělat člověk, který by chtěl pomoci opravdu účinně?

Každému říkám, aby zašel do nejbližšího domova, zeptal se, co potřebují, a nevymýšlel sbírku plyšáků. Některý potřebuje pro děti knížky, jiný oblečení nebo boty. V současné době například víme, že některé dětské domovy neplatí děvčatům antikoncepci. Je to velký problém a dívky si to nemohou z kapesného platit.

Foto: Profimédia

A: Jak je na tom Česká republika v péči o děti bez rodičů ve srovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi?

Třeba na Slovensku je to rozhodně lepší, protože ve většině případů tam dětské domovy stojí na jiných principech. Dokonce už před šesti lety udělali zákon o profesionální pěstounské péči a spousta dětských domovů byla prakticky zrušena. Jejich zaměstnanci si vzali děti z ústavů domů do pěstounské péče a stále jsou placeni státem.#reklama

A: Co nadělili pod stromeček dětem bez rodičů čeští poslanci?

U nás je jen nový ústavní zákon, což je hrozný paradox. Miliardy korun jdou na opravy dětských domovů, oněch polorozpadlých zámků. Jenže užitečnější by bylo, aby se postavily malé domky. Je to absurdní zákon a už je to schválené. Místo toho, aby byly peníze na podporu pěstounské péče, na alternativy ústavů, tak se to bude dávat do opravování.

 

Právě se děje

Další zprávy