Metr vody v podzemních garážích, zatopený dům. Hasiči odstraňují následky bouřek

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2019 9:45
Přívalové deště a bouřky zanechaly následky v několika krajích. V obci Bílsko na Strakonicku voda v noci na pátek zatopila rodinný dům. Hasiči z něj museli evakuovat dva lidi, kterým starosta nabídl náhradní ubytování. V Brně voda zatopila i podzemní garáže.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Hasiči měli kvůli čtvrtečním bouřkám v Česku více než 300 zásahů. Nejvíce v Praze, Středočeském, Jihočeském a Jihomoravském kraji. Většinou odčerpávali vodu ze sklepů, kanálů a komunikací, odklízeli naplavené bahno a odstraňovali popadané stromy.

Především na východě země odstraňování následků stále pokračuje. "Od rána již zásahů ubývá, nicméně na mnoha místech, kde byla v noci situace nejsložitější, jsou hasiči ještě stále v terénu a práce budou pokračovat i během dopoledne," uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Například v Brně v noci voda zaplavila prodejnu, kotelnu bytového domu, sklad firmy, suterén dalšího obchodu a dvě podzemní garáže. V nich bylo více než metr vody a 15 zaparkovaných aut. "Čerpání vody na místě pokračuje i v ranních hodinách," podotkla Zaoralová.

Jihočeští hasiči měli nejsložitější zásah na Vodňansku, kde prudký přívalový déšť zatopil rodinný dům. Na člunu z domu evakuovali dvě osoby. V Hluboké nad Vltavou vyprošťovali hasiči z vodní laguny dvě auta.

V pátek se už silné bouře nečekají. Na východě a severovýchodě země může ještě zpočátku pršet a místy se vyskytnout i bouřky. Odpoledne ale budou srážky ustávat a od jihozápadu bude ubývat oblačnost.

Video: Zatopené metro, zmáčené šaty, proudy vody. Prahu překvapil přívalový déšť

Zatopené metro, zmáčené šaty a proudy vody. Prahu překvapil přívalový déšť | Video: Erika Šedivá, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa, Ivan Štibrányi
 

Právě se děje

před 59 minutami

O'Connor se na Giru dočkal na druhý pokus etapového triumfu

Australský cyklista Ben O'Connor vybojoval po dalším úniku na Giru d'Italia nejcennější etapový vavřín v kariéře. Jezdec stáje NTT, jenž v úterý podlehl ve finiši uprchlíků Janu Tratnikovi, tentokrát v závěrečném stoupání do Madonny di Campiglio všem soupeřům ujel a vítězství slavil s půlminutovým náskokem. Růžový dres lídra opět uhájil Joao Almeida.

O'Connor se pohyboval v původně až devatenáctičlenné skupině uprchlíků, která se postupně ztenčovala. Zhruba osm kilometrů před cílem zaútočil a na vrchol dojel s náskokem 31 sekund před Rakušanem Hermannen Pernsteinerem, jenž se vydal za ním na stíhací jízdu. Třetí skončil s odstupem 70 sekund Thomas De Gent z Belgie.

Hlavní favorité na O'Connora ztratili více než pět minut a během etapy se třemi těžkými vrcholy první kategorie se kontrolovali navzájem. Almeida až do konce bez problémů veškeré náznaky nástupů likvidoval. Dvaadvacetiletý Portugalec, jenž se do růžového dresu oblékl už po 3. etapě, má v čele průběžného pořadí dál náskok 17 sekund před Wilcem Keldermanem z Nizozemska.

Další těžká zkouška ale Almeidu čeká ve čtvrtek, kdy je na programu opět náročná horská etapa, která vyvrcholí ikonickým stoupáním na Stelvio.

Další zprávy