Praha - První prosinec vyhlásila Světová zdravotnická organizace Dnem boje proti AIDS. Sdružení Lékaři bez hranic ode dneška v pražské Novoměstské galerii vystaví své fotografie, upozorňující na tíživou situaci nemocných v rozvojových zemích.
"Ať už je to v Mozambiku, Guatemale, Kamerunu, Hondurasu či kdekoliv jinde - život s nemocí AIDS je všude těžký. Patří k němu každodenní boj s nevědomostí a předsudky, zoufalá snaha dostat se k lékům a nová naděje pokaždé, když se nějaké objeví," uvádí Lékaři bez hranic.
Výstava Právo na léčbu AIDS z pohledu tří profesionálních fotografů Alana Meiera, Davida Prêtrea a Martina Beaulieu dokumentuje setkání s lidmi, kteří s chorobou bojují. Chce obrátit pozornost k faktu, že za miliony nakažených se skrývají jednotlivé osudy.
Fotografie neukazují jen zpravodajský, nezúčastněný pohled na věc, ale seznamují návštěvníky s pocity, které měli portrétovaní v době, kdy s nimi fotograf mluvil.
Mít 132 dolarů na den
Od objevení viru HIV v osmdesátých letech zemřelo na tuto chorobu 20 milionů lidí. "Podle nejnovějších odhadů žije dnes na světě 33,2 milionů lidí infikovaných virem HIV. Denně na AIDS umírá téměř šest tisíc nakažených. Téměř sedm tisíc lidí se naopak každý den nakazí. Jejich léčení brání především chudoba a nedostatek lékařů v odlehlých oblastech.
Lékaři bez hranic začali v roce 2000 s léčbou pacientů pomocí antiretrovirálních léků. Díky tomu, že začaly být k dispozici tzv. generika, tedy odvozené léky se stejnou účinnou látkou, které nejsou chráněny patentem, už nestojí léčba 10 000 dolarů denně, ale jen 132 dolarů. Lékaři bez hranic stále usilují o snížení jejich ceny, aby se léky dostaly i k nejchudším pacientům.