reklama
 
 

Debata na Nově: Hůlka a Čvančarová dusili "prezidenty"

24. 1. 2013 7:40
Miloš Zeman se distancoval od Klause. Při amnestii jednal protiústavně, řekl

Praha - Další z televizních debat, tentokrát v televizi Nova, začala moderátorka otázkou na aktuální téma: podnět Ústavnímu soudu, aby kompletně zrušil Klausovu amnestii.

Zatímco Karel Schwarzenberg prohlásil, že by zrušení amnestie "bylo zajisté zajímavé a dobré rozhodnutí", Miloš Zeman kontroval, že amnestovaní možná vůbec neměli opustit věznice.

Zároveň Zeman zopakoval, že amnestii Václava Klause, který však expremiéra nepřímo se svou rodinou v prezidentském boji podpořil, považuje za neústavní. Proti Klausovi se Zeman v pořadu vymezil ještě jednou, připomněl "nepovedenou" kuponovou privatizaci.

Žádné zásadně nové téma ale duel na Nově nenastolil. Nedošlo ani k nějakému ostřejšímu přímému střetu mezi kandidáty. Část debaty ostatně ukrojily názory zastánců obou kandidátů - ve studiu měli oba hned po třech - a také "hlas lidu" z hospod v Liberci a Karviné.

Schwarzenberga podpořila seriálová herečka Jitka Čvančarová, Zemana muzikálový zpěvák Dan Hůlka. Pro "intelektuály" si ministr zahraničí přivedl bývalého senátora a akademika Jiřího Zlatušku, expremiér zase ekonoma Jiřího Rusnoka.

Hůlka například Schwarzenbergovi - v souladu se Zemanovou kampaní - vytknul, že mezinárodní kontakty má hlavně v německy mluvících zemích. Ministr, který například nedávno v Černínském paláci hostil americkou šéfku diplomacie Hillary Clintonovou, s nadhledem odpověděl, že ho dobře znají i v Polsku, Británii či v USA.

Větší prostor k závěru duelu dostala otázka první dámy: Jaké je zaměstnání manželky Miloše Zemana, jak by mohla svoji roli vykonávat manželka Karla Schwarzenberga či zda "žijí odděleně" nebo spolu "nežijí vůbec".

Benešovy dekrety opět na stole

Televize využila témat z předchozích debat a rozebírala například výrok Karla Schwarzenberga o mocenském kartelu Klaus-Zeman nebo spojení Schwarzenberg-Kalousek, což Zemanovi umožnilo navázat na tuto část své kampaně, došlo i na Miroslava Šloufa a nahrávku jeho telefonátu s "kmotrem" Mrázkem, který ve své úterní debatě přinesla Mladá fronta Dnes.

Nova se vrátila i k tématu Benešových dekretů, ale posun v debatě ani tady nenastal. Schwarzenberg setrval na svém stanovisku odsuzujícím odsun sudetských Němců a jen upřesnil, že v otázce platnosti dekretů se vyjádřil nepřesně.

Stejně tak i Zeman, který rozdíl mezi svým a Schwarzenbergovým názorem označil za "strašlivý", protože on považuje dekrety za "vyhaslé" a nikoliv za "neplatné".

Nicméně ve chvíli, kdy Schwarzenberg prohlásil, že o minulosti se už mluvilo dost a že je třeba mluvit o budoucnosti, s ním Zeman vřele souhlasil.

Příliš mnoho debat

Mediální expert Milan Šmíd o předvolebních debatách v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že podle jeho odhadu budou mít české televizní debaty na chování voličů spíše menší vliv.

"Je jich příliš mnoho," vysvětlil svůj názor Šmíd.

Miloše Zemana ohodnotil jako pohotovějšího, který ale častěji tzv. střílí od boku. Karlu Schwarzenbergovi vyčítal určitou nepřipravenost, zvláště v debatě na Primě. Podle informací Aktuálně.cz připravoval Schwarzenbergův tým svého kandidáta právě před debatou na Nově pečlivěji než do debat předchozích.

I v rozhlase smířlivěji

Jen několik hodin před duelem na Nově se kandidáti střetli také v debatě Českého rozhlasu. Na rozdíl od předchozích vyhrocených setkání se diskuse nesla ve výrazně klidnějším a věcnějším duchu. Zeman, který vystupuje o poznání konfliktněji než Schwarzenberg, tentokrát jedovaté poznámky střílel spíše na moderátora diskuse Martina Veselovského.

Atmosféru předznamenal už rozhovor mezi Zemanem a Schwarzenbergem před začátkem pořadu. Zeman se podivoval, že je v sále poněkud málo lidí, jeho oponent odvětil, že je to nejspíš proto, že už lidi začínají nudit. Později pak debatu přirovnal k ochotnickému představení, které „když už se hraje potřetí, je sál poloprázdný".

Otázky i odpovědi na ně se skutečně opakovaly - znovu přišla řeč na Benešovy dekrety nebo Zemanův nacionalismus. Kandidáti ale vypadali, že už je střet nad několikrát probranými tématy začíná unavovat, a své argumenty pronášeli spíše ze setrvačnosti.

Dokonce se několikrát shodli, například na tom, že by podporovali výstavbu Temelína nebo by v určitých případech byli pro adopci dětí homosexuály.

Dusno nastalo prakticky pouze u otázky, zda někoho z kandidátů jeho protějšek něčím naštval. Zeman požadoval po Schwarzenbergovi omluvu za prohlášení, že se měl podílet na Klausově amnestii. Ten ale popřel, že by řekl, že ji Zeman připravoval.

autoři: Jan Němec, Lucie Stuchlíková | 24. 1. 2013 7:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama