Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Dbalý si za ovlivnění zakázek odsedí deset let

ČTK ČTK
17. 6. 2021 15:38
Pražský vrchní soud ve čtvrtek uložil bývalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Zamítl lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Verdikt, podle kterého bral Dbalý za zmanipulování nemocničních tendrů úplatky, je pravomocný.
Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý byl odsouzený na sedm let nepodmíněně.
Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý byl odsouzený na sedm let nepodmíněně. | Foto: ČTK

Dbalý se má také společně s dalšími odsouzenými spolupachateli podílet na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů korun.

Šestice dalších odsouzených si odpyká 3,5 až šest let vězení a musí zaplatit peněžité tresty v rozmezí 60 tisíc až pěti milionů korun.

Významným důkazem v případu byly Dbalého poznámky, které u něj zajistila policie při domovní prohlídce a které obžaloba označila za podrobný deníkový záznam skutečných událostí. Lékař v nich psal mimo jiné o úplatcích, které dostával. S balíčky peněz se navíc fotografoval.

Obhájci Dbalého i zbylých obžalovaných se deník snažili znevěrohodnit jako fiktivní zápisky. Předseda odvolacího senátu Luboš Vrba však ve čtvrtek zdůraznil, že důkazů o vině je mnohem více. "Bylo zde provedeno nevídané, velké množství důkazů. Deník byl jen jedním z důkazních prostředků, sám o sobě by ve věci nemohl obstát," řekl. Dodal, že policie vyvinula "neskutečné úsilí" při vyhledávání souvislostí mezi zápisky a realitou. "Byl tak stanoven skutkový děj, o němž ani odvolací soud nemá pochybností," doplnil.

Předchozí verdikt o sedmiletém trestu, na jehož základě nastoupil Dbalý tento měsíc do vězení, ve čtvrtek soud zrušil a všechny skutky zahrnul do nového rozsudku. Ten se týká vedle zmíněné digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože také tří dalších okruhů zakázek: poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem.

Video: Dbalý udělal z šéfování špitálu nekonečný večírek, měl spotřebu jako tryskáč, říká Kedroň

Kdybych si ten příběh chtěl vymyslet, tak by to bylo moc. Často se nestane, že by se korupčník usvědčil sám, říká autor knihy Sněžím! Radek Kedroň. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy