Databáze hrdinů spojuje dobrovolníky s neziskovkami. První se přihlásil lyžařský instruktor

Markéta Fryčková
17. 3. 2018 8:19
Projekt má momentálně přes tři sta členů. Uplatnit se mohou dobrovolnici z různých profesí - od grafiků po právníky nebo například webové designery.
Zakladatelky Hero Clan Veronika Kovářová a Kateřina Vondráková
Zakladatelky Hero Clan Veronika Kovářová a Kateřina Vondráková | Foto: Archiv Veroniky Kovářové a Kateřiny Vondrákové

Praha - Čtyřiadvacetiletý programátor Adam z Prahy už od dětství chtěl pomáhat ostatním. Inspiroval jej starší bratr Tomáš, který letěl na dva měsíce do Peru učit děti angličtinu. S rozhodováním, kde může být nejvíce prospěšný, mu nakonec pomohla takzvaná "databáze hrdinů" Hero Clan, která propojuje neziskovky s lidmi ochotnými pomáhat. Adam po necelých dvou měsících začal spolupracovat s organizací Zdravotní klaun, které pomohl s optimalizací webových stránek.

Foto: Archiv Veroniky Kovářové a Kateřiny Vondrákové

Projekt založily absolventky Vysoké školy ekonomické v Praze Kateřina Vondráková a Veronika Kovářová loni v březnu. Obě mají s dobrovolnictvím bohaté zkušenosti už od základní školy. Jakmile si začaly všímat, že neziskovým organizacím chybí lidé, rozhodly se založit Hero Clan, a pasovat se tak do role "hledaček hrdinů", za něž lidi ochotné nezištně pomáhat považují.

Projekt má momentálně přes tři sta členů. Uplatnit se mohou dobrovolnici z různých profesí - od grafiků po právníky nebo například webové designery. "Úplně prvním zapojeným dobrovolníkem se vlastně stal lyžařský instruktor," vzpomínají zakladatelky projektu.

Činnost neziskovek zapojených v klanu hrdinů je poměrně různorodá a jejich celkový počet se v současné době vyšplhal téměř na čtyřicet. Mezi ty nejznámější patří Down Syndrom CZ (Společnost rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem), Ukliďme Česko (úklidová akce zaměřující se na nelegální černé skládky a nepořádek) nebo organizace Amelie, která poskytuje psychosociální pomoc pro onkologicky nemocné a jejich blízké.

Jak začít s pomocí

Zájemce o dobrovolnictví se může registrovat na webu, kde o sobě vyplní základní údaje a vybere si oblasti podle toho, co ho zajímá a co umí. Následně čeká, pro kterou neziskovou organizaci by jeho schopnosti mohly být přínosné. "Nám se mezitím ozývají neziskovky s požadavky, které s nimi dále upřesňujeme, aby se zadání k dobrovolníkům dostalo ve srozumitelné formě," uvedla jedna ze zakladatelek. Jakmile se pro dobrovolníky najde vhodná nabídka, mohou se rozhodnout, zda mají ke spolupráci chuť a dostatek volného času.

Programátor Adam se do databáze přihlásil 25. listopadu a za necelé dva měsíce již začal spolupracovat se Zdravotním klaunem, který se snaží přinášet radost hospitalizovaným dětem. Organizace potřebovala optimalizovat web pro mobilní telefony. "Tím spolupráce začala, později jsem ale začal mít i volnější ruku. Nyní se snažíme vyladit další části webu," uvádí dobrovolník Adam. "Co se týká práce, těžil jsem spíše ze svých vlastních zkušeností. Za největší přínos ale považuji to, že jsem poznal, co lidé ze Zdravotního klauna dělají. Připadá mi to skvělé, smekám před nimi," uzavírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy