Vrchní soud v Olomouci ho potrestal za to, že ve dvou případech včas nerozhodl o prodloužení vazby a jednou se ven dostal nebezpečný recidivista.
Vrchní soud uložil soudci nejvyšší možný finanční postih. Jeho práci totiž kárný senát neposuzoval poprvé. Kárný senát při rozhodování přihlížel zejména ke skutečnosti, že soudce postupoval nesprávně opakovaně. Jeho nedbalost způsobila, že dva obžalovaní setrvali ve vazbě protizákonně 12 a 52 dní, čímž byly narušeny jejich základní svobody zaručené ústavou.
"Provinění bylo shledáno závažnějším z toho důvodu, že se jednalo o opakovanou záležitost. Soudce věděl, že má problémy sledovat tyto vazební lhůty, a opět je neuhlídal," řekl mluvčí Vrchní soudu Petr Angyalossy. Podle něj soudce nerozhodl o prodloužení vazby, ani ji neukončil. Obžalovaní proto ve vazbě zůstali do zjištění pochybení nezákonně.
Příliš mnoho práce?
Werner se dnes k jednání nedostavil a požádal, aby jeho věc byla vyřízena v jeho nepřítomnosti. Hájil se tím, že je na soudu přetěžován kvůli vysokému počtu případů. Pochybení se dopustil v době dovolených, období označil za hektické. V té době měla dovolenou i pracovnice trestního oddělení, která mu pomáhala na lhůty dohlížet.
S tím však nesouhlasí předseda Okresního soudu v Prostějově Vladimír Váňa. "U okresního soudu jsou tři trestní soudci. Dochází nám měsíčně tolik žalob, že podle parametrů ministerstva spravedlnosti odpovídají počtu dvou soudců. Nemyslím si, že by naši soudci byli přetěžováni prací," řekl dnes u Vrchního soudu Váňa.
Už minulý rok Nejvyšší soud potvrdil pro Wernera trest snížení platu o deset procent na tři měsíce. Trest dostal za nečinnost v případu Oldřicha Kučery, obviněného z omezování osobní svobody. Prostějovskému soudu jeho kauza ležela na stole již od března 1994. Werner se bránil, že spis se ztratil při poštovním přesunu k odvolacímu soudu. Kučera mezitím zemřel. Podle Nejvyššího soudu mělo být trestní stíhání zastaveno, což soudce neučinil.
Snížený plat
Před kárným soudem letos stanul i Wernerův kolega z okresního soudu Pavel Marčík. Vrchní soud ho dokonce zbavil funkce, Nejvyšší soud však verdikt změnil a Marčíkovi jen snížil plat o 25 procent na jeden rok.
Loni bylo podáno 30 návrhů na kárné řízení, letos statistiky zaznamenaly zatím dvacítku takových podnětů. Nejčastější sankcí v kárných řízeních bývá snížení platu, nejčastějším důvodem kárných žalob je nečinnost soudců a průtahy v řízení.
Více o provinění soudců ČTĚTE ZDE