Praha - Schválení služebního zákona, na který Česká republika čeká již dlouhé roky, se opět komplikuje. Koalice se na úterním jednání neshodla na paragrafovaném znění, které vypracoval ministr pro legislativu Jiří Dienstbier.
KDU-ČSL vadí, že do rukou úředníků se přesouvá příliš pravomocí. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) označil návrh za koncentraci politické moci "téměř v podobě ÚV KSČ".
"Smyslem služebního zákona nemá být předání politické moci úředníkům, ale nastavení jasných pravidel, která budou nastavovat fungování státní správy a její odpolitizování," uvedl lidovec Jan Bartošek.
Lidovci proto připravili vlastní návrh, o kterém chtějí jednat s koaličními partnery ČSSD a ANO.
Podle Moniky Pálkové, která za lidovce o služebním zákonu vyjednává, nelze ministrovi odebrat veškeré pravomoci. Dodala také, že při výběrových řízeních by měli být mezi členy komise i politici.
Úředník vybere úředníka? Nelze
"Nelze, aby úředníky vybírali pouze úředníci," uvedla Pálková. Oddělení státní správy od politické reprezentace je přitom jedním ze základních kamenů služebního zákona.
Lidovcům dále vadí, že není dořešena otázka odměňování a vzdělávání úředníků. Strany se také zatím nedohodly, kterých institucí se bude reforma týkat a na kolik to přijde státní kasu.
"Podle našich podkladů nebude dopad na státní rozpočet neutrální. Z toho důvodu požadujeme za důležité, aby bylo propočítáno, kolika úředníků se změna dotkne a kolik to bude stát," dodal Bartošek.
Materiálem se měl v příštích dnech zabývat ústavně-právní výbor, podle Bartoška ale není možné tuto verzi k projednání poslat. "Dohodli jsme se, že provedeme revizi a v některých bodech se vrátíme na začátek jednání," dodal.
Zákon v prvním čtení schválila Sněmovna 18. ledna, lhůtu mezi prvním a druhým čtením stanovila na 90 dní. Termín se ovšem může ještě prodloužit. Kdy tedy zákon znovu doputuje do Sněmovny, není v tuto chvíli jasné.