Další kolo útoků. Zpravodajské servery opět nešly

Eliška Morochovičová
4. 3. 2013 16:40
Problémy znovu měly například servery IHNED.cz, iDnes.cz nebo Novinky.cz
Foto: Reuters

Praha - Hlavní zpravodajské servery iDnes.cz, IHNED.cz a Novinky.cz byly již podruhé během pondělí nedostupné. První komplikace nastaly ráno po deváté hodině, když se po několika hodinách podařilo problém vyřešit, spadly servery znovu.

Plně dostupné byly servery až v odpoledních hodinách.

Důvodem je jejich přetížení způsobené neznámým útokem hackerů. K činu se zatím nikdo veřejně nepřiznal.

Problémy dopoledne hlásily také servery Lidovky.cz, Denik.cz, Živě.cz i Mobilmania.cz. Mimo zpravodajské servery byla nedostupná například i Česko-Slovenská filmová databáze (ČSFD.cz).

Kolem poledne pak výpadky postihly i weby vydavatelství Mladá fronta, jako jsou Živě.cz nebo E15.

Servery o problémech s nedostupností informovaly na svých facebookových profilech. Podle všeho šlo o takzvaný DDoS útok.

"Server iDNES.cz bojuje s cíleným útokem hackerů. Ti v 8:30 zahájili takzvaný DDos útok a zahltili kapacitu serverů. Je to poprvé v historii iDNES.cz, kdy byl jejich útok úspěšný," uvedli ráno zástupci iDnes.cz.

Přišel útok z Ruska?

Podle serveru Lupa.cz mohl útok na české zpravodajské servery přijít z Ruska.

„Sledujeme, odkud to jde, vypadá to na synflood, který fyzicky přichází z Ruska, ale kdo ten botnet kontroluje, to je samozřejmě informace, kterou nemáme a která je v té věci zásadní. Čili můžeme jen spekulovat o motivu takového útoku," řekl serveru zaměřenému na dění na internetu Zbyněk Pospíchal ze společnosti Dial Telecom.

O technických problémech informoval své čtenáře i IHNED.cz. "Server IHNED.cz pravděpodobně čelí útoku na infrastrukturu webu. Momentálně je proto nedostupný," napsal dopoledne. Redakce tohoto online deníku navíc hodlá vyvodit z útoků důsledky.

"Podáváme trestní oznámení a zároveň budeme řešit, jak riziko takových útoků v budoucnu co nejvíce eliminovat," napsala v článku na IHNED.cz šéfka serveru Lucie Tvarůžková.

Takzvaný DDoS útok způsobuje jisté odmítnutí služby. Navenek se projevuje tak, že se na server není možné dostat. První písmeno "D" je však zkratkou slova Distributed, tedy jde o útok distribuovaný. Ten je zpravidla rozložen mezi větší množství uživatelů, nicméně poradit si s ním dokáže i jeden zkušený uživatel. Na web je tak vytvořena nadměrná zátěž.

"Počítače posílají nesmyslné požadavky, které zahlcují naše servery. Lidé se tak nemohou dostat na naše stránky," shrnul podstatu programátor iDNES.cz Ivo Škola na Facebooku.

Varianta 2: čeští hackeři

Není to poprvé, co iDNES.cz čelil podobnému útoku. Poslední pokus se podle Školy uskutečnil nedávno. Vůbec poprvé však byli však hackeři úspěšní.

Podle dostupných informací jsou pondělní útoky vedené z Česka. "Dříve byly DDoS útoky většinou vedeny ze zahraničí, stačilo zablokovat server před zahraničními uživateli. Tentokrát se zdá, že je vedený odněkud z Česka. Proto řešení není vůbec jednoduché," uvedla šéfredaktorka IHNED.cz Lucie Tvarůžková na Facebooku.

DDoS útok v minulosti využilo například hnutí Anonymous po zátahu na server MegaUpload, kdy hackeři zaútočili na server České protipirátské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy