Pomsta za premiéra. NY Times napadli hackeři z Číny

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 1. 2013 15:25
Stopy podle expertů vedou k čínské armádě, data sbírala čtyři měsíce
Muž sedící v internetové kavárně v Čchan-č´, v provincii Šan-si.
Muž sedící v internetové kavárně v Čchan-č´, v provincii Šan-si. | Foto: Reuters

New York - Čínští hackeři napadli počítačovou síť amerického deníku The New York Times a dlouhé čtyři měsíce v ní sbírali přístupová hesla a další důvěrné informace.

Podle redakce útoky souvisí s články o majetku, jež měla nashromáždit rodina čínského premiéra Wen Ťia-paa.

K prvnímu útoku došlo už loni v září, tedy ještě před publikováním prvního textu o záhadném zbohatnutí Wena a jeho blízkých. Respektovaný list vyčíslil hodnotu majetku na 2,7 miliardy dolarů.

A ačkoliv nikoho nenařknul z čehokoliv nelegálního, čínská vláda článek označila za pomluvu.

Experti bezpečnostní firmy Mandiant sledovali chování hackerů celou dobu a nakonec odhalili jejich metody i úmysly.

Cílem útoku byla šanghajská redakce listu, konkrétně její šéf David Barboza, jenž na článcích o Wenově rodině pracoval. Hackeři se zmocnili jeho e-mailové korespondence i připravovaných textů.

Další obětí útoku se měl stát Jim Yardley, jenž dříve působil v pekingské redakci a nyní šéfuje indické pobočce NYT.

Útok vedený z univerzit

Použité metody se podle expertů podobají těm, jež používá čínská armáda, a deník tvrdí, že na to má důkazy. Šlo o takzvaný malware, který hackerům umožnil přístup do kteréhokoliv počítače přihlášeného do redakční sítě.

Wen Ťia-pao mluví před čínským parlamentem
Wen Ťia-pao mluví před čínským parlamentem | Foto: Reuters

Použili navíc stejnou lest, k jaké se v minulosti uchýlili při útoku na americké vojenské kontraktory. Nejprve napadli počítače na amerických univerzitách a útok vedli přes ně, čímž po sobě chtěli zamést stopy.

"Mohli náš informační systém úplně rozložit. O to jim však nešlo. Zdá se, že se snažili zjistit, kdo mohl Davidu Barbozovi poskytnout informace. Nenašli jsme ale stopy po tom, že by důvěrné e-maily nebo soubory vztahující se k Wen Ťia-paovi někdo otevíral nebo kopíroval. Neunikla ani žádná osobní data zaměstnanců či čtenářů," řekl BBC šéf IT oddělení The New York Times Marc Frons.

Na tvrzení listu už reagovalo čínské ministerstvo obrany. "Čínské právo zapovídá jakoukoliv činnost narušující internetovou bezpečnost. Obviňovat čínskou armádou z provádění kyberútoku bez solidních důkazů je neprofesionální a neopodstatněné," stojí v oficiálním prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy