Praha - V korupční kauze české justice figuruje další jméno. Čtvrtým obviněným je totiž podle týdeníku Respekt koncipient Boris Štefl z pražské kanceláře Radka Vachtla.
Štefl a další obvinění - soudce Ondřej Havlín, státní zástupce František Fiala a advokát Karel Matějka - vytvořili jakýsi systém justice v justici.
Deníku Aktuálně.cz Štefl to, že byl obviněn, sám potvrdil. Odmítl ale případ dál komentovat. Štefl byl v devadesátých letech za ministra Jana Rumla šéfem Inspekce ministra vnitra.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v souvislosti s rozhodovací činností soudu obvinil z korupce celkem šest lidí, z toho dva nejsou z právního prostředí.
Soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Havlína následně poslal do vazby kvůli obavě, že by ovlivňoval svědky nebo pokračoval v trestné činnosti.
Podle policistů je případ ojedinělý fungujícím klientelistickým systémem a vzájemně silnými vazbami mezi jednotlivými obviněnými.
Fiala a Havlín se specializují na dopravní agendu. Podle médií se jejich obvinění týká toho, že zahlazovali trestné činy v dopravě a nechali si platit například za to, aby pachatelé těchto činů nepřišli o řidičský průkaz.
Dohodnuté rozsudky
Respekt uvedl, že pokud někdo movitější spáchal dopravní trestný čin, mohl ve velmi rozvětvené klientelistické síti dostat doporučení na konkrétního advokáta, který se obrátil na Fialu nebo Havlína, protože věděl, že s nimi je možné se za úplatu nebo protislužbu dohodnout.
Policie má podle týdeníku zatím zmapované čtyři případy, které žaloval Fiala, soudil Havlín a žalovaného zastupoval Matějka, případně nějakým způsobem koncipient Štefl.
Všichni se předem dohodli na tom, jaký bude vynesen rozsudek a že se nikdo neodvolá, uvedl Respekt.
Fiala by mohl kvůli stíhání dočasně přijít o funkci. Nejvyšší státní zastupitelství již tento návrh zaslalo do rukou ministra Pavla Blažka.
Soudce, diplomat, soudce
Havlín kromě justice působil také v diplomacii. V letech 1993 až 1998 byl velvyslancem v Chorvatsku, poté se přesunul do Bulharska. Z postu jej v roce 2000 odvolala vláda poté, co si na jeho chování dlouhodobě stěžovala bulharská strana.
Podle dobových svědectví měl Havlín přejet nohu celníkovi a na diplomatické recepci v Sofii označil bulharské politiky za lháře.
Havlín byl také podezřelý, že v Chorvatsku lobboval za zájmy ostravské soukromé cestovní kanceláře Kovotour plus. Skandál kolem Havlína rozvířila záhřebská firma Industrogradňa, které měla zmíněná cestovní kancelář dlužit 150 000 marek (necelé tři miliony korun), uvedla tehdy Česká televize.
Po těchto údajných excesech se Havlín chtěl vrátit do justice na svou pozici soudce. Jenže městský soud tehdy usoudil, že Havlínův mandát v této době zanikl, a odmítl mu vrátit talár.
Havlín se však svého postu domohl žalobou a v roce 2002 tak znovu začal soudit. Kromě toho dostal také 900 tisíc korun jako kompenzaci za ušlý zisk.