Praha - Slovenský zbrojní lobbista Miroslav Výboh se u pražského městského soudu zastal lobbisty Marka Dalíka, který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu.
Podle Výboha žádost nebo nabídka úplatku nepadla ani ze strany Dalíka ani zbrojařů. Uvedl to při výpovědi před soudem.
Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.
Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Dalík vinu odmítá.
Dalík se podle Výboha na neformální schůzce zapojoval do hovoru minimálně. "Nedokážu si to představit," uvedl Výboh k otázce údajné žádosti o úplatek, o níž se prý dozvěděl z médií. Podle něj schůzka v Praze navazovala na předcházející setkání v Brně.
Výboh se obou setkání účastnil, protože zastupoval některé subdodavatele pro výrobu obrněných aut. Šlo třeba o izraelskou zbrojovku Rafael, která do pandurů dodávala střelecké věže. Obě schůzky podle něj v celém kontraktu hrály marginální roli, protože začal vznikat v roce 2002 a vyjednával se deset let. "Byla to absolutně nekonkrétní schůzka," tvrdil Výboh.
Výboh se přátelí s premiérem Ficem
"Byla to sonda, kam až mohli zajít, pokud by pandury nedodali," popsal Výboh pravděpodobný účel schůzek, který si prý uvědomil až s odstupem času, kdy se v zakázce začaly objevovat problémy. Česko nakonec zrušilo původní smlouvu na 199 obrněnců a nechalo si jich dodat jen 107.
Lobbista před soudem také uvedl, že je dlouholetým přítelem slovenského premiéra Roberta Fica, s kterým se prý zná ještě z doby, kdy nebyl v politice. Dalíka znal ze schůzek, na nichž se jako Ficův poradce setkával s bývalým českým premiérem Mirkem Topolánkem, jehož poradcem byl zase Dalík.
Výboh dnes působí jako slovenský honorární konzul v Monaku a svoji firmu, která se zabývala obchody ve zbrojním průmyslu, prodal. Nyní se prý věnuje například developerským projektům. Kvůli pandurům vystupuje jako svědek v rakouské větvi této kauzy.
Někdejšímu poradci bývalého premiéra Topolánka hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Soud však může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V lepším případě také na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až tři roky.