Novinka u soudu s Dalíkem: svědky vyslechnou po telefonu

Lucie Stuchlíková Radek Nohl Lucie Stuchlíková, Radek Nohl
20. 8. 2014 18:10
Česká soudkyně bude vůbec poprvé v tak velkém a mediálně sledovaném procesu hovořit se svědky z USA a Rakouska přes šifrovaný telefon s videopřenosem.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Klíčoví zahraniční svědci nepřiletí k soudu s lobbistou a pravou rukou někdejšího premiéra Mirka Topolánka Markem Dalíkem, který je obžalován z pokusu o podvod při vyjednávání o nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu.

Soudkyně Veronika Čeplová totiž cizince do Česka ani nezvala. Vyslechne je na dálku - pomocí mezinárodní videokonference, tedy přes šifrovaný telefon s videopřenosem.

"Paní předsedkyně senátu má v plánu vyslechnout některé svědky pomocí videokonference. Požádala o spolupráci USA a Rakousko," potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

V českých poměrech sice nejde o úplnou novinku, u tak velkého a mediálně známého případu ovšem soud technické vymoženosti využije přes hranice státu vůbec poprvé. Dosud videokonferenci soudy použily spíše u kauz spojených s organizovaným zločinem, nikoliv s hospodářskou kriminalitou v nejvyšších patrech české politiky.

Například jen Městský soud v Praze až dosud videokonferenci úspěšně použil v pětadvaceti případech. "Náš soud vyslechl pomocí této techniky svědky z Gibraltaru či Austrálie," dodala Puci.

V kauze Marka Dalíka by soudkyně Čeplová mohla videokonferenci využít už tento čtvrtek, kdy proces pokračuje. K výslechu by však přednostně měli přijít expremiér Topolánek a bývalý ministr obrany Martin Barták.

Další termín líčení je pak nařízen na 4. září, soudkyně ale kvůli zahraničním svědkům vyhlásí ještě další datum.

Šifrované telefony

Mezinárodní výslech zahraničních svědků se řídí jasně danými pravidly. "Svědek se v cizím státě dostaví na soud, který disponuje speciálním zařízením pro videokonference. Tamní soudce ověří jeho totožnost a je po celou dobu výslechu svědka přítomen. Po zjištění totožnosti svědka vyslýchá už náš soud," popsala mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Soudy používají specializovaná šifrovaná zařízení, u kterých nehrozí nebezpečí "nabourání" zvenčí. Náklady na videopřenosy v kauze Dalík zatím soud odmítá říci, nelze je prý odhadnout.

Jména svědků? Tajné

Jména svědků, které vyslechne přes hranice, nechce soudkyně předem prozradit. V případě Rakušana by ale mělo jít o Stephana Szücse, bývalého manažera zbrojovky Steyr, která obrněnce Pandur české armádě nakonec dodala. Američanem vyslýchaným na dálku by pak měl být bývalý diplomat a poradce Steyru Viktor Jackovich.

Oba mají obžalobě potvrdit, že Dalík si v roce 2009 při schůzkách se zástupci zbrojovky řekl o půlmiliardový úplatek. Souzen je ovšem za pokus o podvod, protože podle žalobců měl protistraně za úplatek slibovat hladký průběh armádní zakázky, ovšem to bylo něco, co ve funkci Topolánkova poradce nemohl oficiálně ovlivnit.

Dalík jakoukoliv vinu popírá a tvrdí, že si o žádný úplatek neřekl. Zároveň před soudem řekl, že nikoho nepodvedl a že vazbu na premiéra a členy vlády, kteří o nákupu rozhodovali, skutečně měl.

"Není pravda, že bych se snažil navodit dojem, že bych měl nějaké kontakty. Já jsem ty kontakty reálně měl," uvedl Dalík.

Čeští protikorupční detektivové pracovali na vyšetřování případu zhruba tři roky v mezinárodním týmu s policisty z Rakouska. Justice pak spolupracovala i s kolegy z USA, Izraele, Švýcarska a Španělska.

O podezřelý nákup pandurů se policie začala zajímat v roce 2010, tedy zhruba rok poté, co vláda Mirka Topolánka rozhodla o nákupu 107 strojů za 14,4 miliardy korun. Média později uvedla, že Česká republika nakoupila pandury čtyřikrát dráž než Portugalci, aniž by se stroje výrazně lišily svou výbavou.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Předseda slovenského parlamentu Kollár měl vážnou dopravní nehodu

Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl v sobotu v Bratislavě vážnou dopravní nehodu. Zraněný je on i člen jeho ochranky. Podle ČT24 o tom informoval premiér Matovič. Stav obou mužů i povaha jejich zranění zatím nejsou známy.  

Další zprávy