Lidé teď nejvíce věří Hamáčkovi a Vojtěchovi. Důvěra v Zemana a Babiše naopak klesá

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2020 18:04
Nejvyšší důvěře se podle Centra pro výzkum veřejného mínění v červnu těšili ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Prezident Miloš Zeman klesl v důvěryhodnosti na čtvrté místo. Podobně premiér Andrej Babiš (ANO) si pohoršil. Nejvíce nedůvěryhodným ze tří desítek vybraných činitelů zůstával předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci 30. března.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci 30. března. | Foto: Úřad vlády ČR

Důvěra v Hamáčka se od předchozího šetření loni v říjnu zvýšila o 18 procentních bodů na 47 procent, důvěra ve Vojtěcha o 20 procentních bodů na 46 procent. Zatímco nedůvěra v Hamáčka se snížila ze 49 na 42 procent, nedůvěra ve Vojtěcha vzrostla z 31 na 40 procent. "Oba sehráli velmi viditelnou roli v řešení krizové situace spojené s koronavirovou pandemií," zdůvodnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění CVVM posun v hodnocení obou ministrů.

Předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému důvěřovalo 45 procent dotázaných, 30 procent mělo opačný názor. V jeho případě se postoj důvěřujících a nedůvěřujících statisticky významně nezměnil. Změny v rozmezí tří procentních bodů nejsou statisticky průkazné, uvedlo CVVM. Hamáček, Rychetský a Vojtěch byli jedinými ze zkoumaných představitelů, u nichž počet důvěřujících převládl nad počtem nedůvěřujících.

Zeman spadl v důvěryhodnosti o sedm procentních bodů na 38 procent, Babiš o šest procentních bodů na 36 procent. Stejnou měrou se zvýšil i počet nedůvěřujících premiérovi, a to na 59 procent. Podobně Zemanovi nedůvěřovalo 54 procent lidí, což bylo o šest procentních bodů více než v říjnu.

Žebříček nedůvěryhodnosti vedl Kalousek se 77 procenty, důvěřovalo mu jen 12 procent lidí. Za ním skončili Babiš a předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek s 56 procenty nedůvěřujících, přičemž důvěra v něj klesla na 18 procent. Největší nárůst nedůvěry - o 16 procentních bodů - postihl ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Nedůvěřovala jí přesně polovina respondentů, ale důvěřovalo jí 35 procent dotázaných (v říjnu 38 procent).

Vzestup podílu důvěry i nedůvěry byl zaznamenán také u ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka. V důvěře si polepšil z říjnových 16 procent na červnových 25 procent, v nedůvěře si pohoršil z 23 na 33 procent. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) si zachovala poměrně stabilní důvěru 36 procent lidí, podíl nedůvěřujících u ní stoupl z 37 na 44 procent.

Nejmenší důvěru měl předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka - sedm procent. Skončil za předsedou poslanců KSČM Pavlem Kováčikem s 11 procenty důvěry a předsedou poslanců KDU-ČSL Janem Bartoškem s 12 procenty důvěry. Nejmenší nedůvěru měli lidé k veřejnému ochránci práv Stanislavu Křečkovi, ministru obrany Lubomíru Metnarovi (oba shodně 29 procent) a Rychetskému (30 procent).

V neděli přibylo 305 nových případů koronaviru. Aktuální nárůst zřejmě souvisí s rozsáhlým testováním na Karvinsku a v těžební firmě OKD. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy