Průzkum: ANO stále vede nad ČSSD, obě strany ale oslabily

ČTK ČTK
26. 6. 2015 16:42
Posílily naopak ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, KSČM má stále 13 procent.
Volby, ilustrační foto
Volby, ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha  - Sněmovní volby by podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nyní vyhrálo ANO s 30 procenty hlasů, ČSSD by měla 26,5 procenta.

Obě uskupení ale v porovnání s květnovým průzkumem shodně o tři procentní body oslabila.

Posílily naopak ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Pozice KSČM se nezměnila. Jiné strany by se do dolní komory nedostaly. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které CVVM poskytlo.

Komunisté by podle volebního modelu získali 13 procent hlasů, tedy stejně jako v květnu. ODS a TOP 09 by měly osm procent - občanští demokraté si od května polepšili o dva procentní body, TOP 09 o jeden. KDU-ČSL se zvedla o půldruhého procentního bodu na aktuálních 6,5 procenta.

Pro hnutí Úsvit by se momentálně rozhodlo půl procenta voličů, stejně jako v květnu. Předstihla by jej mimo jiné Česká pirátská strana s 2,5 procenta a Strana zelených se dvěma procenty hlasů.

Ostatní seskupení včetně Svobodných či Strany práv občanů měla podle CVVM podporu méně než jednoho procenta voličů.

Žebříček preferencí vede také ANO

I v žebříčku preferencí vedlo hnutí ANO, k jeho přívržencům patřilo 19,5 procenta dotázaných. Se sociálními demokraty sympatizovalo 18,5 procenta lidí, s komunisty 8,5 procenta. ODS, TOP 09 a lidovci měli shodně pět procent.

K volbám do Sněmovny by v červnu stejně jako v květnu přišlo 57 procent lidí s volebním právem.

Účast by tak byla nižší než při volbách v říjnu 2013, kdy k urnám dorazilo 59,5 procenta oprávněných voličů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy