Lidovci se Starosty trvají i přes nepříznivé průzkumy na společné kandidatuře. Čunek je proti

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2017 19:13
KDU-ČSL a STAN chtějí i nadále kandidovat na společné kandidátce, přestože jim předvolební průzkumy nepředpovídají potřebný desetiprocentní zisk pro vstup do Poslanecké sněmovny. Nízká čísla přičítají zejména tomu, že se ještě pořádně nerozjela společná kampaň, která má voliče přesvědčit, aby jim v říjnových volbách hodili hlas. Naopak zlínský hejtman Jiří Čunek navrhuje, aby lidovci kandidovali s podporou Starostů. Kandidátky by mohly zůstat stejné, ale volební klauzule by klesla na standardních pět procent.
Předsedové STAN a KDU-ČSL Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek.
Předsedové STAN a KDU-ČSL Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek. | Foto: Radek Bartoníček

Velehrad - Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a předseda STAN Petr Gazdík v úterý potvrdili, že koalice lidovců a STAN pro podzimní volby do sněmovny bude pokračovat. Po podvečerním jednání předsednictva KDU-ČSL na Velehradě oba politici novinářům řekli, že nepříznivé předvolební průzkumy, podle kterých by se koalice do Poslanecké sněmovny nedostala, nepřeceňují.

"Koaliční smlouva mezi lidovci a Starosty platí. V roce 2013 touto dobou mělo hnutí ANO jedno procento, my jsme ještě v září dostali od CVVM 4,5 procenta a v létě čtyři procenta od Medianu. My to nebereme na lehkou váhu, samozřejmě ty trendy pozorujeme, nicméně se domníváme, že téměř nikdy nevyjdou prognózy, obzvláště několik měsíců před volbami, tak jak vyjdou volby," uvedl Bělobrádek.

Pro koalici je podle něj současná situace výzvou, aby ukázala, že je silou, kterou má smysl volit. Nízká čísla v předvolebních průzkumech přičítá Bělobrádek tomu, že koalice ještě ve velkém nezahájila kampaň a neměla tedy čas voliče dostatečně seznámit s programem nebo personálními trumfy. "Na to máme dalších několik měsíců a jsme na to připraveni," řekl Bělobrádek.

Důvodu spojení lidovců a Starostů voliči zatím dostatečně nerozumí také podle Gazdíka. Upozornil především na fakt, že strany s jednociferným volebním výsledkem dostávají výrazně méně mandátů než strany s dvojciferným volebním výsledkem.

"V případě, že tady zcela jistě nechceme vládu Andreje Babiše s nějakou extremistickou stranou, třeba s komunisty, tak řešením je právě dvojciferný výsledek naší koalice," uvedl Gazdík.

Ani jeho předvolební průzkumy netěší, není však prý důvod koaliční spolupráci měnit. "My sledujeme trendy, jsme demokratické strany, takže mluvíme uvnitř se svými členy. Koaliční kandidátka se podává 16. srpna. My ty věci analyzujeme. Každopádně koaliční smlouva platí a my zatím nechystáme žádnou změnu," řekl Gazdík.

Čunek navrhuje koalici rozpustit

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek přitom považuje za nejvhodnější projekt koaliční spolupráce lidovců a STAN ukončit. "Klidně můžeme udělat to, že ty dvě strany půjdou spolu, ale bude to tak, že bude STAN podporovat KDU-ČSL a všichni ti lidé mohou být na kandidátkách. Tam je hranice pět procent. Myslím, že drtivá většina kolegů se s tímto ztotožňuje. Jsem ale jen členem širšího vedení. Brát to emotivně není dobře," uvedl Čunek.

Nedostatečnou podporu spojení lidovců se STAN v předvolebních průzkumech Čunek rovněž přičítá faktu, že si ho voliči pořádně nevšimli. Přesto společnou kandidaturu považoval za racionální rozhodnutí, které je ale nyní potřeba přehodnotit.

Podle průzkumu agentury TNS Kantar z počátku července by koalice lidovců a Starostů ve volbách získala 7,5 procenta hlasů. Do Sněmovny by se tak nedostala. V minulých parlamentních volbách byli Starostové zastoupeni na kandidátkách TOP 09, nešlo ale o klasickou koalici.

 

Právě se děje

Další zprávy