Čunek se nevzdává, chce nechat prověřit konkurz H-Systemu

ČTK ČTK
26. 1. 2015 15:59
Domnívá se mimo jiné, že majetek společnosti byl prodáván pod cenou. Ministerstvo má právo prověřovat zákonnost postupu soudního exekutora, plynulost a délku exekučního řízení.
Jiří Čunek.
Jiří Čunek. | Foto: DVTV

Praha - Předseda senátního podvýboru pro lidská práva Jiří Čunek (KDU-ČSL) požádal ministerstvo spravedlnosti, aby prošetřilo postup konkurzního správce v kauze zkrachovalé firmy H-System.

Domnívá se mimo jiné, že majetek společnosti byl prodáván pod cenou. Ministerstvo má právo prověřovat zákonnost postupu soudního exekutora, plynulost a délku exekučního řízení.

Pozemky v prodeji, ne v dražbě

Senátor v žádosti upozornil na to, že do konkurzu byly zapsány téměř tři miliony metrů čtverečních pozemků včetně dokončených či rozestavěných staveb. Většina pozemků byla zasíťována, prodány byly podle něj ale zemědělské pozemky.

Konkurzní správce je prodával formou přímého prodeje, nikoli v dražbě. Pozemky prý byly prodávány i pod cenou pozemků určených k zemědělské výrobě.

Čunek je přesvědčen, že na jednání konkurzního správce spojeného s iniciováním a uzavřením kupních smluv pro přímý prodej nemovitého majetku je potřeba v této souvislosti nahlížet jako na jednání na úkor věřitelů.

Rozdíl v desítkách milionů

Jako příklad uvedl senátor prodej pozemků v Lichocevsi o celkové výměře zhruba 843 000 metrů čtverečních, které konkurzní správce v roce 2002 prodal za 17,3 milionu korun.

Pozemky byly přitom o šest let dříve pořízeny za 75 milionů korun. Třetina těchto pozemků pak byla později prodána za 419 milionů korun, upozornil Čunek.

Kvůli podezření z nevýhodného prodeje majetku H-Systemu a z možného podvodného vedení konkurzu už loni Čunek podal trestní oznámení. Protikorupční policie ale pochybení nezjistila a případ koncem roku uložila. Senátor nedávno oznámil, že se proti tomu odvolá.

Firma zkrachovala

H-System uzavřel po svém založení v roce 1993 smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy se stovkami zájemců. Na podzim 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů.

V kauze přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Desítkám klientů H-Systemu, kteří si domy po krachu firmy dostavěli z vlastních prostředků, hrozí vyklizení bytů na základě žaloby konkurzního správce.

Soud se má žalobou znovu zabývat ve čtvrtek a podle jednoho z advokátů by mohl vynést rozsudek.

 

Právě se děje

Další zprávy