Klient H-Systemu se bude muset z prodaného domu vystěhovat

ČTK ČTK
16. 1. 2015 13:35
Kauza se týká Jaroslava Sýkory, který si po kolapsu firmy H-System podobně jako další klienti dům dostavěl z vlastních prostředků.
H-System na začátku roku 2015.
H-System na začátku roku 2015. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Klient zkrachovalé společnosti H-System, jehož dům byl konkurzním správcem prodán, se asi bude muset vystěhovat. Rozhodl o tom Okresní soud Praha-západ.

Mluvčí soudu Pavla Kotolová řekla, že rozsudek není pravomocný. Soudkyně nařídila vyklizení do devíti měsíců, uvedli klientovi zástupci.

Tržní hodnota kolem 5 milionů

Kauza se týká Jaroslava Sýkory, který si po kolapsu firmy H-System podobně jako další klienti dům dostavěl z vlastních prostředků.

Bývalý konkurzní správce Josef Monsport předloni dům prodal obchodní realitní společnosti CIB Property za 1,114 milionu korun, ačkoli tržní hodnota nemovitosti je podle Sýkorových zástupců kolem pěti milionů korun.

Devítiměsíční doba na vyklizení má Sýkorovi umožnit, aby se mohl vypořádat se správcem konkurzní podstaty a pokusit se domluvit s firmou CIB Property na případném odkupu jeho domu.

Sýkorovi právní zástupci do písemného vyhotovení verdiktu nechtěli předjímat, zda se proti němu budou či nebudou odvolávat.

V Horoměřicích mohou zůstat

Předseda senátního podvýboru pro lidská práva Jiří Čunek (KDU-ČSL) počátkem ledna oznámil, že v souvislosti s prodejem Sýkorova domu podá trestní oznámení.

Minulý týden pražský městský soud rozhodl, že jiní klienti společnosti H-System nemusí vyklidit byty v Horoměřicích u Prahy, které si po krachu firmy dostavěli z vlastních prostředků.

Zamítl žalobu Monsporta, který chtěl nemovitosti zpeněžit a částku rozdělit mezi všechny podvedené klienty firmy - tedy i ty, kteří si nemovitosti nedostavěli. Verdikt není pravomocný.

Stovky zájemců

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů.

Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka byl za vytunelování společnosti pravomocně odsouzen na 12 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy