Peltovi vadí reklama se Čtvrtníčkem, zavolal si na pomoc právníka. Firma spot v reakci zcenzurovala

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
16. 7. 2018 16:32
Reklama společnosti Klikpojisteni.cz s Petrem Čtvrtníčkem se nelíbí bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi. Podle jeho právníka je vtip známého komika zásahem do osobnostních práv.
Reklama na klik.cz se Čtvrtníčkem musela projít cenzurou kvůli Peltovi | Video: Aktuálně.cz

Praha - Během mistrovství světa ve fotbale z reklamy společnosti Klikpojisteni.cz zmizelo jméno Pelta. Firmě se ozval právník bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty, který tvrdil, že spot se známým komikem Petrem Čtvrtníčkem zasahuje do osobnostních práv jeho klienta. Server Klikpojisteni.cz proto nasadil cenzurovanou verzi.

"Volal mi Pelta. Chtěl pojištění na míru," říká v nadsázce herec Čtvrtníček ve zhruba půlminutové reklamě. Firmu 26. června kontaktoval právník Pelty Bronislav Šerák. "Ozval prostřednictvím SMS a žádal o schůzku, neboť reklama údajně porušuje osobnostní práva pana Pelty," řekl Aktuálně.cz mluvčí Klikpojisteni.cz Stanislav Spurný.

Společnost s jeho argumenty ale nesouhlasila. "Jedná se o zlidovělou hlášku, kterou zpopularizoval pan Čtvrtníček, a proto k ní má i autorská práva. Koneckonců to v reklamním spotu i sám říká," míní Spurný.

Reklama přesto doznala viditelných změn. U posledního zápasu mistrovství světa ve fotbale bylo Peltovo jméno "vypípnuto" a na ústech herců se při jeho vyřčení objevil křížek. V dolní části spotu se pro vysvětlení objevil ještě nápis. "Na přání právníka pana X už v reklamě nepoužíváme jméno pana X."

"Cenzurovaný spot společnost nasadila k posledním zápasům mistrovství světa jako příklad, jak by mohl vypadat svět s cenzurou," zdůvodnil rozhodnutí Spurný.

Společnost teprve rozhodne, zda se video na obrazovkách ještě objeví. Nejdříve musí vyhodnotit dopad reklamy na potenciální zákazníky během fotbalového mistrovství. "K dnešnímu dni osobní schůzka s právním zástupcem pana Pelty neproběhla, společnost čeká na potvrzení termínu protistrany," dodal Spurný.

Právní kroky potvrdil i Pelta. "Právník dostal za úkol to řešit a komunikuje s tou firmou," sdělil Aktuálně.cz Pelta, který spot dle svých slov neviděl, protože je v zahraničí.

K jednání mezi oběma stranami by mohlo podle právníka Pelty Bronislava Šeráka dojít už tento týden. Cílem je dostat spot pryč z veřejných kanálů. "Každý máme právo na ochranu osobnosti a nikomu by se nelíbilo, kdyby jeho jméno bylo zneužíváno. A tohle je ještě k podnikatelským účelům s cílem vytvořit zisk. Zásah je tam masivní a myslím, že od toho se budou odvíjet konkrétní návrhy," uvedl Šerák.

Cílem reklamy bylo parodovat známou divadelní hru Ivánku, kamaráde, která byla sestavená z policejních odposlechů týkajících se korupce v českém fotbale. Poprvé spot firma odvysílala už v prosinci 2017. Dále ho nasadila například během zápasů poháru UEFA.

Podívejte se na "rozhovor" Petra Čtvrtníčka s Miroslavem Peltou z roku 2015:

Petr Čtvrtníček si tentokrát do své ČTTV pozval předsedu FAČR Miroslava Peltu. “Kolik tam má ten Berbr nasypáno?" ptá se Petr Mirka a hraje při tom na výherním automatu. | Video: Petr Čtvrtníček
 

Právě se děje

před 15 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy