Ctirad Mašín byl v USA pohřben s vojenskými poctami

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 8. 2011 3:10
Odbojář získal posměrně vysoké armádní ocenění, přivezl jej Alexandr Vondra
Ctirad Mašín získal in memorian vojenské vyznamenání Zlatou lípu.
Ctirad Mašín získal in memorian vojenské vyznamenání Zlatou lípu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - S vojenskými poctami a za přítomnosti českých politiků - například ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), byl ve středu v americkém Clevelandu pohřben protikomunistický odbojář Ctirad Mašín.

Muž, který je pro část Čechů absolutním hrdinou, pro část zločincem.

Spolu s bratrem Josefem a dalšími odbojáři se na začátku 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce. Při jejich akcích zemřelo šest lidí - dva příslušníci SNB a pokladník v Československu a později i tři východoněmečtí policisté.

Ministr obrany Alexandr Vondra s Josefem Mašínem.
Ministr obrany Alexandr Vondra s Josefem Mašínem. | Foto: Ludvík Hradilek

Mašínovým a Milanu Paumerovi se na podzim 1953 podařilo probít do západního Německa, další členové skupiny byli později v Československu odsouzeni k hrdelním trestům nebo mnohaletému žaláři.

Ctirad před týdnem v USA zemřel ve věku 81 let.

Rakev zahalenou v americké vlajce rámovaly v pohřební síní Ripepi & Sons dvě fotografie. Na jedné, černobílé se usmíval mladý Ctirad Mašín, druhá jej zachycovala v posledních letech života.

Ministr Vondra během obřadu znovu ocenil statečnost, kterou podle něj Ctirad Mašín prokázal. "V osobě Ctirada Mašína ztrácí Česká republika muže, jemuž patří čestné místo v jejích novodobých dějinách. Je prokázaným hrdinstvím i pevnými mravními postoji příkladem naší současné společnosti," řekl.

Ministr předal sestře zesnulého, Zdeně Mašínové, vojenské vyznamenání Zlatá lípa, které bylo Ctiradu Mašínovi uděleno in memoriam. Stejným vyznamenáním jen o několik chvil později Vondra ocenil i druhého z bratrů, Josefa Mašína.

Do Česka poputuje vlajka z rakve.
Do Česka poputuje vlajka z rakve. | Foto: Ludvík Hradilek

"To bylo bezvadné gesto. To je směr, kterým to musí jít a musí být někdo, kdo ten směr ukáže," řekl Josef Mašín ČTK. Doufá, že pohřeb jeho bratra a vojenské ocenění, které dostal, přispěje k debatě o minulosti v české společnosti. "Mně píší gymnazisti, kteří mi říkají, že se stydí za své rodiče. Problém je ten, že ve školách se neučí historie," podotkl.

Po obřadu byla rakev vynesena před přízemní obřadní síň a slunečným odpolednem se rozlehly čestné salvy. Vojáci složili americkou vlajku položenou na rakvi a s poctami ji předali Josefu Mašínovi. Vlajku byl měl do svých sbírek získat pražský Vojenský historický ústav

Na jeho pohřeb se kromě Vondry vypravili zástupci Vojenského historického ústavu, senátoři Jaromír Štětina (za TOP 09) a Tomáš Grulich (ODS), na místě se k nim připojil český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

 

Právě se děje

Další zprávy