Praha - Velké propuštění v České televizi, kterého se báli odboroví předáci, se nekoná. Generální ředitel Jiří Janeček to nemá pro rok 2011 v plánu.
"Propuštění není podstata restrukturalizace, na takové kroky je brzy. Soustředíme se na program, chceme vyrábět původní pořady. Samozřejmě budu poslouchat nabídky a pokud někdo přijde a řekne - umím to a to udělat levněji, tak ať ty lidi vezme a dělá to," řekl Aktuálně.cz Janeček.
Janeček se s odbory domluvil na zmrazení příjmů zaměstnanců. "Přidávat se nebude a odbory na to přistoupily. Vedení, včetně mě, se platy sníží o 5 procent," dodává Janeček.
ČT chce dál ve svém programu mít více než tři čtvrtiny původní tvorby, teď toto číslo činí 77 procent. "Nechci dopadnout jako na Slovensku, kde se toto rozpadlo a teď mi ze Slovenska děkují, že dávám práci jejich tvůrcům."
ČT2 bez sportu
Od ledna se na obrazovkách projeví změny, které naplánovali pro jednotlivé kanály jejich noví ředitelé.
Tak například večerní program ČT2 bude postaven na dokumentech. V plánu jsou i nové pořady: kritická divadelní revue s pracovním názvem Zrcadlo, talkshow s pracovním názvem Zpovědnice, kde se podle tvůrců dostane i na otázky víry, nebo nová vědomostní soutěž.
Motto "Dvojka nesportuje" vysvětluje vedení veřejnoprávní televize jednoduše: "Kromě výjimek daných staršími smlouvami, nebude ČT2 vysílat sportovní přenosy."
Změní se i sestava dalších pořadů. "Každý všední den bude mít jedno základní téma, včetně živě vysílané Televizní akademie," popisuje ředitel ČT2 Jan Mrzena. Pondělky budou patřit historii, úterky evropským tématům, ve středu přijde řeč na umění, ve čtvrtek na téma Lidé a společnost a v pátek se ČT2 bude věnovat vědě a přírodě.
"Každý všední den od dvaceti hodin budeme vysílat Kulturu s dvojkou, patnáctiminutový pořad, který bude dělat - jak říkám - publicistické zpravodajství a aktuálních událostech z kultury," řekl Mrzena. Hlavní program na dvojce tak bude začínat v čase 20:20.
ČT zavede oddělení Vývoj
V úterý bude dvojka vždy nabízet evropský film, ČT chystá i více záznamů z divadelních představení a plánuje i nakoupit sedm operních a baletních představení z předních evropských scén.
Změny se dotknou i tvůrců, kteří chtějí s Českou televizí spolupracovat.
V televizi od Nového roku začne fungovat oddělení vývoje, které bude jediným místem, které bude moci s autory oficiálně komunikovat o nových pořadech a námětech. Podle ředitelky oddělení Andrey Majstorovičová bude vznik nových pořadů transparentnější. "Autoři dostanou do třiceti dnů od ředitelství vývoje odpověď, zda se jejich nápad bude realizovat, nebo je odmítnutý," uvedla Majstorovičová.