ČSSD v Liberci škrtla kandidáta. Bojí se nového Melčáka

Martina Machová Martina Machová
26. 5. 2010 13:44
Po Věcech veřejných škrtají na poslední chvíli i sociální demokraté
Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Ke škrtům na kandidátkách přistoupili na poslední chvíli i sociální demokraté. O své deváté místo v Libereckém kraji přišel osmadvacetiletý ekonom Michal Vereščák.

Vaz mu zlomila jeho preferenční kampaň. Ta přitom ještě před několika dny vedení krajské organizace nevadila.

"Ráno se sešel krajský volební tým a shodl se, že porušil vnitrostranická pravidla vedení kampaně," uvedl předseda libereckých socialistů Robert Dušek.

Spolustraníci Vereščákovi vytýkají, že se nechal podporovat libereckým primátorem Jiřím Kittnerem z ODS a starostou nedaleké Chrastavy Michaelem Canovem, který se angažuje v hnutí Starostů spolupracujícího s TOP 09. Obviňují jej rovněž z neprůhledného financování kampaně.

"Je to pro nás nepřijatelná věc. Jedná se o strany, které zpochybňují volební program ČSSD," dodal Dušek.

Partaje obchází strach z přeběhlíků

"S ohledem na zkušenosti ČSSD s poslaneckými přeběhlíky Pohankou a Melčákem v právě uplynulém volebním období je rozhodnutí krajského volebního týmu vedeno rovněž obavami o možné zneužití preferenční kampaně k prosazení takového zástupce ČSSD do Poslanecké sněmovny, u nějž existuje reálné a velmi vážné podezření z možného "kupování" k zajištění vládní většiny koalice stran v čele s TOP 09 a ODS," poslalo později liberecké ústředí v tiskové zprávě.

Sám vyškrtnutý kandidát tvrdí, že si žádného provinění není vědom a nařčení považuje za účelová. Připomínky spolustraníků prý vždy akceptoval a svou kampaň podle nich měnil.

"Je to pro mne obrovské zklamání. Je to sen, který skončil," reagoval Vereščák.

"Nikde jsem nepsal něco podobného jako například to, že jsem lepší než ostatní kandidáti. Jen jsem říkal, co nabízím," popisuje své vedení kampaně.

Michal Vereščák je již druhým kandidát z liberecké ČSSD, který byl v letošních volbách odstaven. Před měsícem odstoupila z kandidátky její čtyřka Radek Polma. Vyšlo totiž najevo, že jako bývalý policista stál 17. listopadu 1989 na Národní třídě v řadách policejních zásahových jednotek.

Na Polmovo angažmá v roce 1989 upozornila začátkem března MF Dnes. Podle deníku se tehdy devatenáctiletý Polma zúčastnil listopadové akce jako člen pohotovostního pluku bývalé Veřejné bezpečnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy