ČSSD otevírá vlivnou ČKA komunistům

Sabina Slonková
2. 2. 2006 13:26
Analýza - Po čtyřletém snažení a těsně před volbami ČSSD prosadila svou: odvolala z dozorčí rady vlivné České konsolidační agentury zástupce opoziční ODS.
Logo České konsolidační agentury
Logo České konsolidační agentury | Foto: http://www.czka.cz

Padl tak jeden z posledních reliktů opoziční smlouvy. Současné personální složení dozorčí rady agentury bylo narýsováné právě na základě dohody mezi ODS a ČSSD z doby Zemanovy vlády.

Z agentury musí odejít předseda její dozorčí rady Vlastimil Tlustý a jeho stranický kolega Vladimír Doležal. Za nejsilnější opoziční stranu už v agentuře zůstává jediný poslanec. Pravice tak současně ztratila ve společnosti dosavadní převahu.

ODS odchází, komunisté přicházejí

Doležal odchází proto, že jej policie podezřívá z korupce. Odvolání Tlustého socialisté zdůvodnili ztrátou důvěry. "Přestal být k ČKA loajální," komentoval to jeho kolega z rady Miloslav Kala (ČSSD).

Vlastimil Tlustý
Vlastimil Tlustý | Foto: PSP

Sociální demokraté se netají tím, že odchod zástupců ODS zároveň otevírá dveře konsolidační agentury komunistům. Ti by s podporou ČSSD rádi viděli v kontrolním orgánu agentury poslankyni Zuzku Rujbrovou.

ČKA poskytuje politikům vliv

Konsolidační agentura spravuje pro stát nedobytné pohledávky, které mají kořeny vesměs v době, kdy v zemi krachovala jedna banka za druhou.

Dozorčí rada je pak pro politiky jedním z klíčových orgánů, všechny strany usilují o to, aby v ní měly své zástupce. Rada je totiž nejen kontrolním orgánem, ale pomocí mechanismů nastavených zákonem její členové agenturu fakticky ovládají.

Osud miliardových pohledávek a tím i tisíců zadlužených firem tak má v rukou devět bývalých či současných politiků.

Ti rozhodují o tom, kdy a co se bude prodávat, skládají portfolio nabídky mnohamiliardových bloků špatných pohledávek.

Agentura roky čelí podezření, že dluhy prodává netransparentně a vytváří prostředí náchylné ke korupci. Nezpochybnitelné důkazy se ale dodnes neobjevily.

Ministr financí Bohuslav Sobotka od svého nástupu do funkce sliboval, že konsolidační agenturu - i kvůli varování tajných služeb, že obchody společnosti jsou neprůhledné - od základu personálně obmění. Síly, které stály v pozadí, ale byly dlouho vyrovnané.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Je to rovnováha na milimetr," komentoval to tehdejší premiér Vladimír Špidla.

Předchozího generálního ředitele ČKA Řežábka držel ve funkci šéf lidovců Miroslav Kalousek. Odchod Řežábka a nástup nynějšího šéfa Zdeňka Čapa prosadili socialisté teprve před rokem a tři čtvrtě.

ČSSD: Sáhneme jim na platy

Manažeři agentury patří mezi nejlépe honorované zaměstnance, kteří pracují pro stát. Pětičlenné představenstvo si ročně rozdělí přes dvacet miliónů korun. Odměny dozorčí rady se vejdou do osmi miliónů.

Poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová.
Poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ministr financí Bohuslav Sobotka nyní v Právu oznámil, že se zasadí o snížení odměn.

"Ministr financí požádal dozorčí radu ČKA o úpravu platů tak, aby platy členů představenstva byly sníženy o 45 procent proti skutečnosti roku 2005. Odměna člena dozorčí rady by měla být maximálně ve výši 30 procent odměny člena představenstva," potvrdil Právu Jaroslav Růžek z ministerstva.

Agentura loni poprvé hospodařila se ziskem ve výši 1,58 miliardy korun. Rok předtím skončila ve ztrátě 3,5 miliardy korun a v roce 2002 dosáhla ztráty dokonce téměř 80 miliard korun. Do konce příštího roku má ČKA zaniknout.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy