ČSSD otevírá vlivnou ČKA komunistům

Sabina Slonková
2. 2. 2006 13:26
Analýza - Po čtyřletém snažení a těsně před volbami ČSSD prosadila svou: odvolala z dozorčí rady vlivné České konsolidační agentury zástupce opoziční ODS.
Logo České konsolidační agentury
Logo České konsolidační agentury | Foto: http://www.czka.cz

Padl tak jeden z posledních reliktů opoziční smlouvy. Současné personální složení dozorčí rady agentury bylo narýsováné právě na základě dohody mezi ODS a ČSSD z doby Zemanovy vlády.

Z agentury musí odejít předseda její dozorčí rady Vlastimil Tlustý a jeho stranický kolega Vladimír Doležal. Za nejsilnější opoziční stranu už v agentuře zůstává jediný poslanec. Pravice tak současně ztratila ve společnosti dosavadní převahu.

ODS odchází, komunisté přicházejí

Doležal odchází proto, že jej policie podezřívá z korupce. Odvolání Tlustého socialisté zdůvodnili ztrátou důvěry. "Přestal být k ČKA loajální," komentoval to jeho kolega z rady Miloslav Kala (ČSSD).

Vlastimil Tlustý
Vlastimil Tlustý | Foto: PSP

Sociální demokraté se netají tím, že odchod zástupců ODS zároveň otevírá dveře konsolidační agentury komunistům. Ti by s podporou ČSSD rádi viděli v kontrolním orgánu agentury poslankyni Zuzku Rujbrovou.

ČKA poskytuje politikům vliv

Konsolidační agentura spravuje pro stát nedobytné pohledávky, které mají kořeny vesměs v době, kdy v zemi krachovala jedna banka za druhou.

Dozorčí rada je pak pro politiky jedním z klíčových orgánů, všechny strany usilují o to, aby v ní měly své zástupce. Rada je totiž nejen kontrolním orgánem, ale pomocí mechanismů nastavených zákonem její členové agenturu fakticky ovládají.

Osud miliardových pohledávek a tím i tisíců zadlužených firem tak má v rukou devět bývalých či současných politiků.

Ti rozhodují o tom, kdy a co se bude prodávat, skládají portfolio nabídky mnohamiliardových bloků špatných pohledávek.

Agentura roky čelí podezření, že dluhy prodává netransparentně a vytváří prostředí náchylné ke korupci. Nezpochybnitelné důkazy se ale dodnes neobjevily.

Ministr financí Bohuslav Sobotka od svého nástupu do funkce sliboval, že konsolidační agenturu - i kvůli varování tajných služeb, že obchody společnosti jsou neprůhledné - od základu personálně obmění. Síly, které stály v pozadí, ale byly dlouho vyrovnané.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Je to rovnováha na milimetr," komentoval to tehdejší premiér Vladimír Špidla.

Předchozího generálního ředitele ČKA Řežábka držel ve funkci šéf lidovců Miroslav Kalousek. Odchod Řežábka a nástup nynějšího šéfa Zdeňka Čapa prosadili socialisté teprve před rokem a tři čtvrtě.

ČSSD: Sáhneme jim na platy

Manažeři agentury patří mezi nejlépe honorované zaměstnance, kteří pracují pro stát. Pětičlenné představenstvo si ročně rozdělí přes dvacet miliónů korun. Odměny dozorčí rady se vejdou do osmi miliónů.

Poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová.
Poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ministr financí Bohuslav Sobotka nyní v Právu oznámil, že se zasadí o snížení odměn.

"Ministr financí požádal dozorčí radu ČKA o úpravu platů tak, aby platy členů představenstva byly sníženy o 45 procent proti skutečnosti roku 2005. Odměna člena dozorčí rady by měla být maximálně ve výši 30 procent odměny člena představenstva," potvrdil Právu Jaroslav Růžek z ministerstva.

Agentura loni poprvé hospodařila se ziskem ve výši 1,58 miliardy korun. Rok předtím skončila ve ztrátě 3,5 miliardy korun a v roce 2002 dosáhla ztráty dokonce téměř 80 miliard korun. Do konce příštího roku má ČKA zaniknout.#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy