ČKA ruší kontroverzní milionové odměny

Sabina Slonková
7. 12. 2005 12:05
Praha - Konsolidační agentura zruší mnohamilionové pojistky, kterými chtěla odměnit zaměstnance. Oznámení přišlo poté, co deník Aktuálně.cz v nočním vydání na nestandardní bonusy upozornil.

"ČKA se po zvážení všech okolností rozhodla od svého záměru odstoupit," uvedl pro ČTK mluvčí agentury Jiří Pekárek .

Bezprostředně po zveřejnění informací na stránkách Aktuálně.cz kritizoval zamýšlené zaměstnanecké odměny u státního správce miliardových pohledávek ministr financí Bohuslav Sobotka. Česká konsolidační agentura totiž už za dva roky ukončí svou činnost a přestane existovat. (ZDE najdete oficiální stránky ČKA) Do pojistek pro své zaměstnance však agentura hodlala investovat 46 milionů korun.

Představenstvo agentury, kterou kontrolují z pozice dozorčí rady politici, označovalo své rozhodnutí z letošního léta jako motivační program, kterým chce udržet ve firmě klíčové zaměstnance. "Jde o jeden ze stabilizačních nástrojů, které ČKA připravila pro vybrané zaměstnance, aby je motivovala k setrvání v pracovním poměru až do ukončení činnosti ČKA, t.j. do 31. prosince 2007," uvedla šéfka marketingu a komunikace Jana Szukalská.

Dozorčí rada nevěděla nic 

Kolik lidí mělo u České pojišťovny lukrativní pojistku získat, není zcela zřejmé. Na svých internetových stránkách ČKA píše, že půjde o 90 lidí. Ředitelka Szukalská toto číslo později upřesnila na 70 a dozorčí rada o něm nemá ponětí už vůbec. ČKA nicméně tvrdí, že se pojistky nebudou týkat představenstva ani dozorčí rady. "Nevím o tom nic, takže vám to nemůžu nijak komentovat," uvedl šéf dozorčí rady agentury Vlastimil Tlustý (ODS). O motivačním programu nevěděli ani další zástupci dozorčí rady Martin Doktor a Miloslav Kala. "Musím se s tím seznámit, pak vám řeknu, co si o tom myslím," dodal Kala.

Sídlo České konsolidační agentury v Praze.
Sídlo České konsolidační agentury v Praze. | Foto: www.langweil.info

ZDE se můžete v Obchodním rejstříku podívat, kteří politici kontrolují práci konsolidační agentury.

Ekonom Ondřej Schneider, který přednáší řízení firem na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy nicméně míní, že ČKA životní pojistky k motivaci svých zaměstnanců nepotřebuje. "Stačí, když je zaplatí. A platy v konsolidační agentuře jsou vyšší, než jinde na trhu. Model životního pojištění se používá hlavně proto, že to je daňově výhodné," říká Schneider.

Lidé z vedení ČKA jsou nejlépe placenými manažery vrcholných státních institucí. Lidové noviny před časem zveřejnily, že plat členů představenstva byl loni 350 tisíc korun měsíčně.

Sobotka: Podívám se na to

Ministr financí Bohuslav Sobotka, který v minulosti obdobné výhody v jiných státem kontrolovaných společnostech kritizoval, o pojistkách v ČKA podle svého mluvčího informován nebyl. "K existenci těchto výhod má obecně negativní stanovisko. K tomuto konkrétnímu případu si vyžádá informace od agentury," uvedl Sobotkův mluvčí Marek Zeman.

Po dnešním zveřejnění informací na Aktuálně.cz již Sobotka zaslal generálnímu řediteli ČKA dopis a požádal ho, aby kontroverzní část programu zrušil. Po několika hodinách ČKA kapitálové pojistky pro zaměstnance zrušila.

Právě na Sobotkův zásah byly loni upraveny odměny v Českém Telecomu, který tehdy ještě ovládal stát. Celková výše prémií, které si po privatizaci rozdělilo zhruba 34 lidí z firmy a dceřinného Eurotelu, přesáhla 300 miliónů korun. Sobotka však po kritice médií i expertů docílil toho, že o odměny přišli členové dozorčí rady. Podobnou kritiku vyvolaly motivační programy v energetickém gigantu ČEZ, jehož členové dozorčí rady vydělali desítky milionů na růstu akcií firmy. I v ČEZu Sobotka nechal bonusy pro kontrolní orgán zrušit. Politici v dozorčí radě si ale ještě před tím stačili vydělat jen za loňský rok nejméně 200 milionů korun.#reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy