Mladí bojují proti dezinformacím, šikaně i samotě. Člověk v tísni jim předal ceny Gratias Tibi

Foto: Česká mládež je zodpovědná a má srdce, ocenily osobnosti mladé dobrovolníky
Cena Gratias Tibi oceňuje mladé dobrovolníky za jejich pomoc druhým.
Laureáty ocenily osobnosti české vědy, kultury a společnosti.
Gratias Tibi je projekt organizace Člověk v tísni. Její šéf, Šimon Pánek, byl během večera opakovaně vyzýván, aby kandidoval na prezidenta.
V kategorii základních škol zvítězili chlapci ze slezského dětského domova Těrlicko, kteří pomáhají malý autistům z Havířova. Zobrazit 13 fotografií
Foto: Michaela Danelová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 30. 5. 2017 22:13
Ocenění pro aktivní mladé lidi, kteří pozitivně ovlivňují své okolí, předali významné české osobnosti v úterý 30. května v pražském kině Lucerna. Ze 117 nominovaných projektů vybrala porota tři laureáty. Je mezi nimi i kampaň na zlepšení českého školství či iniciativa studentů, varující před dezinformacemi. Letos poprvé byly uděleny i ceny, o kterých rozhodla veřejnost – Cena České televize a Cena O2 za vstřícnou a bezpečnou komunitu.

Cena Gratias Tibi, což latinsky znamená "děkuji tobě", čtvrtým rokem oceňuje mladé lidi, kterým není svět kolem nás lhostejný a snaží se ho nejrůznějšími aktivitami obohatit.

"Chceme jim dát najevo, že se společnost zajímá o to, co dělají, a váží si jich za to," říkají organizátoři. Na slavnostním večeru několikrát zaznělo ocenění, že mladá generace dokáže pozitivně bojovat "pro něco" a přináší možná řešení, nikoliv jen "proti něčemu".

V poslední době o sobě mladí lidé dávají stále více vědět a objevuje se celá řada projektů a iniciativ, za kterými stojí právě oni.

"Stejně jako v předešlých třech ročnících se i letos potvrdilo, že mladá generace se zajímá o svět kolem sebe a přijímá za něj spoluzodpovědnost. Byly nominovány různorodé projekty, pozorujeme ale nárůst těch, kteří se snaží zvýšit kvalitu vzdělávání," říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni, který cenu uděluje.

Ceny laureátům předali významné osobnosti kulturního a společenského života - režisér Jan Hřebejk, atletka Zuzana Hejnová, herečka Jitka Schneiderová, bývala předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová a političtí vězni komunistického režimu Hana Truncová, František Teplý a Jiří Světlík. Ceremoniálem provázela moderátorka Ester Janečková.

"Ukazuje se, že mladí lidé jsou vysoce odpovědní - za své okolí, životní prostředí, za vývoj naší společnosti, aby nesměřovala k nenávisti, ale aby smýšlela pozitivně. Ostatně jako sama mládež, která se staví pro něco, nikoli proti něčemu. Vidíme tu zárodek budoucí uvědomělé občanské společnosti, a toho si musíme vážit," vysekla poklonu laureátům ceny Gratias Tibi Helena Illnerová. "Přála bych si, aby starší generace tuto budoucnost nekazila mladší generaci, aby se nepřimykala ke kulturám, které pošlapávají občanskou společnost," dodala.

Z problémových kluků dobrovolnými pomocníky

Kategorii Základních škol ovládli chlapci z Dětského domova se školou Těrlicko, kteří pomáhají dětem a dospívajícím s autismem. Tihle kluci už dávno nemají pocit, že jsou "ničemní" a bez jakékoliv perspektivy. Už vědí, jaké to je být pro někoho potřebný, pro někoho něco znamenat.

Autisti z havířovského spolku ADAM a chlapci z Těrlicka zažívají podobnou izolovanost od většinové společnosti. Svými společnými akcemi ji alespoň částečně rozbíjejí. Hranice, kdo pomoc dává a kdo ji přijímá, se smazávají, obě strany totiž vycházejí ze znevýhodněných pozic.

Učte nás jako ve 21. století

V kategorie Střední školy zaujala porotu kampaň Revoluce na střední, za níž stojí Česká středoškolská unie. Středoškoláci se snaží prosadit své požadavky, které by zvýšily kvalitu českého školství. O jejich realizaci jednají i s ministerstvem školství nebo s Českou školní inspekcí.

Zjednodušeně řečeno, středoškoláci už nechtějí sloužit jako pasivní prázdné nádoby, do nichž má kantor autoritativně nalít vědomosti. Rádi by ho měli spíše jako průvodce na cestě za poznáním, a to průvodce dobře placeného, kvalitního. Usilují také o nižší počet žáků ve třídě, o individuální přístup podle úrovně vědomostí, o větší pestrost volitelných předmětů.

Věříme, že pokud má být naše vzdělávání relevantní pro potřeby 21. století, je třeba usilovně pracovat na změnách reálně ovlivňujících praxi ve třídách, a proto přicházíme s kampaní Revoluce na střední," objasňují mladí "revolucionáři".

Nenech sebou manipulovat!

V nejstarší věkové kategorie do 30 let zvítězili studenti Masarykovy univerzity se svou příručkou Surfařův průvodce po internetu, která ukazuje, jak lze pracovat s informacemi a jak rozpoznat dezinformace. Nechtějí nikomu říkat, co si myslet, ale chtějí upozornit na množství nesmyslů, které se na internetu objevuje. 

Situace je opravdu vážná. Podle průzkumu agentury STEM z roku 2016 věří dezinformacím více než 25 % Čechů. Mladí lidé se navíc stávají oběťmi propagandy častěji, protože se s dezinformacemi střetávají online dříve, než si přirozeně vyvinou schopnost jim čelit. Lidé z iniciativy podnikli svůj vlastní výzkum a ten jim ukázal další alarmující trend - 71 % středoškoláků čerpá zprávy o světovém dění z Facebooku, pro 25 % přitom jejich zdroj není vůbec důležitý. Tým Zvol si info proto odstartoval vzdělávací kampaň za zvýšení mediální gramotnosti u české mládeže.

"Chceme mladé lidi naučit samostatně ověřovat informace, rozpoznat, když s nimi někdo manipuluje, a vytvářet své rozličné názory na základě pravdivých informací a faktů. Věříme totiž, že vzdělaná a nezmanipulovatelná mládež je budoucností zdravé demokracie," říkají členové týmu.

Adoptuj si babičku či dědu

Letos poprvé mohla o svých favoritech rozhodovat i veřejnost. Diváci České televize vybírali laureáta Ceny České televize z devíti finalistů, hlasovali na webu ČT. Zvítězil středoškolský projekt Babičkové, v rámci nějž si studenti gymnázia "adoptují" své babičky a dědečky z domova důchodců, tráví s nimi vybraný čas, vypráví si s nimi a čtou jim.

Za dobu trvání projektu se podařilo vytrhnout řadu seniorů z apatie, navázat s nimi citové vazby a dát jim pocit, že mají proč žít.

Odborná porota vybrala do finále pět projektů Ceny O2, které přispívají k bezpečnosti ve veřejném prostoru nebo ve virtuálním světě. O laureátovi hlasovala veřejnost na webu firmy.

Nezavírej oči před šikanou

Uspěl opět středoškolský projekt. Jmenuje se Nenech to být a zaměřuje se na boj se šikanou a vylučování ze školního kolektivu pomocí internetového systému a mobilní aplikace. Iniciativa přináší efektivní způsob odhalování těchto problémů ještě v jejich zárodku. To vše za spolupráce s Linkou bezpečí, Pedagogicko-psychologickou poradnou Brno a youtuberem Nejfakem.

Do projektu se za jediný týden registrovalo prvních 200 škol a do měsíce by jich mělo být 500. Dle dostupných informací se již povedlo zaznamenat desítky hlášení dětí, které se "necítí dobře". Každé takové nahlášení putuje k vybrané osobě na škole spolu s profesionálně vypracovanou metodikou a návodem k řešení.

V testu lidské kvality a rozvoj člověka těžko ověříte, měli bychom ve školách vytvářet osobnosti, říká Štěpán Kment z České středoškolské unie. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy