reklama
 
 

Čitelnější čerpání dotací z EU? Zajistit to má nový web

19. 3. 2013 15:05
Nová aplikace by měla odhalit největší příjemce dotací i napojení politiků na fondy EU

Praha - Ve středu budou spuštěny internetové stránky, od nichž si sdružení Naši politici a Nadační fond proti korupci slibují, že zvýší transparentnost informací o příjemcích dotací ze strukturálních fondů EU.

"Internetový projekt Fondyeu.eu výrazně zvýší transparentnost informací o příjemcích dotací z Evropské unie i souvisejících veřejných zakázkách a zároveň poukáže na případy kontroverzních projektů placených z evropských dotací," uvedl Jiří Fiala ze sdružení Naši politici.

Webová aplikace by měla zájemcům umožnit jednoduché vyhledávání a propojování detailních informací týkajících se jednotlivých příjemců dotací EU, s nimi spojených projektů, veřejných zakázek.

Databáze bude vizualizovat veškeré ekonomické vazby příjemce dotace a jeho případné spojení s politiky. Na webu by se také měly objevit informace o největších příjemcích dotací a o nejdražších projektech hrazených z evropských fondů, například 10 nejdražších EU dotací na golfová hřiště.

Propojení politiků na fondy EU

Tvůrci si od aplikace také slibují, že bude nápomocná při vyhledávání vazeb politiků na poradenské agentury, které radí firmám v tom, jak dotace získat.

Podle ředitele Nadačního fondu proti korupci Petra Soukenka databáze nebyla finančně nákladná.

"Financuje ji soukromý nadační fond a nejednalo se o vysokou částku. Takto přehledné databáze by měly být vytvořeny státem, aby se zamezilo nepřehlednému a leckdy i nezákonnému čerpání finanční prostředků z EU," řekl Soukenka.

Projekt je podpořen a zaštítěn Nadačním fondem proti korupci, sdružením Naši Politici a sekundárně i nadací Open Society Institute.

autor: Sandra Štefaniková | 19. 3. 2013 15:05

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama