Čištění přírody se předražuje, říká NKÚ

David Macháček
24. 1. 2006 0:00
Praha - Likvidace starých ekologických škod je podle kontrolorů nastavena jako miliardový byznys soukromých firem, v němž stát ztrácí vliv.

Nejnovější ukončená akce Nejvyššího kontrolního úřadu odhalila podle informací deníku Aktuálně.cz několikanásobné zvyšování cen domluvených zakázek.

Kontrolní akce s číslem 05/11 zjistila, že peníze z Fondu národního majetku určené na čištění přírody se čerpají díky kombinaci starých a nových pravidel, která je výhodná pro sanační firmy. Stát na ní ale může výrazně tratit.

Ve hře je 167 miliard

Podle pravidel platných až do roku 2001 se při poskytování státní pomoci na likvidaci ekologických škod postupovalo takto: Kdo od roku 1991 privatizoval podnik se starou ekologickou zátěží, dostal od vlády garanci, že mu stát zaplatí náklady spojené s očištěním přírody a to až do výše hodnoty privatizované firmy. Garance neměla žádnou vazbu na skutečně známé nebo předpokládané ekologické škody.

Foto: fnm

V roce 2001 se pravidla změnila - stát dostal možnost snížit původně slíbenou garanci na skutečnou hodnotu sanačních prací. Tým NKÚ však zjistil, že Fond národního majetku tuto možnost prakticky nevyužívá.

"Záměr upřesnit garance na úroveň schváleného projektu sanačních prací není naplňován," stojí v připravené závěrečné zprávě NKÚ.

Stát tak nyní majitelům zprivatizovaných podniků dál zaručuje, že jim proplatí až 167 miliard korun.

Z 25 procent je 100

Když se přitom projekt státní pomoci v roce 1997 připravoval, uvedli tehdy experti do materiálů předložených vládě: Stát nakonec zaplatí jen asi čtvrtinu slíbených garancí.

Teď jsou však zpřesněné odhady pro státní kasu mnohem dražší.

"Z kontrolních zjištění vyplývá, že FNM v roce 1997 avizoval skutečné čerpání finančních prostředků ve výši 25 % součtu poskytnutých garancí. Poté zvedl odhad na 40 %. A nyní již v některých případech čerpání dosahuje 100 % garance bez stanovení jasně definovaných a kontrolovatelných pravidel," upozorňují kontroloři NKÚ.

Ministři zprávu nedostali

Prověrka odhalila, že pravidla pro odčerpávání zátěže jsou benevolentní a umožňují například původní cenu "očistného ekologického projektu" stále navyšovat. A to bez vypisování výběrových řízení na sanační firmy.

Například v Precheze Přerov se původní částka 240 milionů korun navýšila až na 972 milionů.#reklama

Na hrozbu, že stát bude muset nakonec zaplatit až 167 miliard korun měl vládu podle usnesení z roku 2001 upozornit právě Fond národního majetku.

NKÚ však zjistil, že žádná varovná informace na stoly ministrů nedorazila.

 

Právě se děje

Další zprávy