Církve odmítají "svou" novelu zákona

Simona Holecová
28. 11. 2005 18:37
Praha - Představitelé tuzemských církví se dnes ostře ohradili proti novele církevního zákona. Obsahuje podle nich sporné pasáže, které už před dvěma lety zrušil Ústavní soud.

Jádrem sporu církví se státem je otázka, zda se zákon dotýká práva církví zřizovat podle vlastních norem duchovní i jiné instituce, třeba charity, diakonie nebo školy a zdravotnická zařízení.

Dopis Klausovi

"Protože nechceme, aby byla opět od církví odtrhována zdravotnická, sociální a výchovná zařízení, která byla během uplynulých let s velkými oběťmi znovu budována, prosíme Vás, abyste odmítl podepsat novelu zákona, která nemůže v demokratické společnosti obstát," stojí v otevřeném dopisu hlavě státu, které dnes církve poslali prezidentu Václavu Klausovi.

Aby zákon začal platit, musí jej Klaus podepsat. A právě proto na něj dnes církevní hospodáři apelují.

Ústavní soud před dvěma lety zrušením pasáží o kontrole zakládání nových církevních subjektů zastavil pro církve nepřijatelné pokusy o odtržení diakonií, charit a církevního školství od církví.

"Celý církevní zákon byl tvořen bez partnerského dialogu s církvemi a ani při tvorbě novely nebylo přihlédnuto k názorům církví," upozornili nyní představitelé Ekumenické rady.

Půtky s Jandákem

Spory církví a ministerstva se dosud točily především kolem financí a kolem legislativy vycházející z odboru církví.

Po nástupu nového ministra kultury Vítězslava Jandáka střety utichly: Jandák slíbil postavit se proti novele zákona a také hodlal odvolat ředitelku církevního odboru Janu Řepovou. To se však nakonec nestalo.

Církevní představitelé si na Řepovou léta stěžovali. Tvrdili o ní, že by jako bývalá poradkyně někdejšího premiéra Klause mohla být tím, kdo zamítá návrhy směřující k hledání nového modelu vztahu státu a církví. Řepová to odmítala.

Problém mezi státem a církvemi představují také nedokončené restituce a nevyřešený budoucí model financování a kooperace.

Otevřený dopis Klausovi obdrželi na vědomí rovněž ministr Jandák, zmocněnec vlády pro lidská práva Svatopluk Karásek a katolická biskupská konference.

Na tom, že rozhodnutí parlamentu, který přijal novelu církevního zákona, je v rozporu s demokratickými principy, trvá i Česká katolická charita. Novela porušuje podle katolické církve ústavní právo. Novela proto zřejmě opět skončí u Ústavního soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy