Čína - Jie Ťien-ming, bývalý předseda představenstva konglomerátu CEFC a stále neoficiální poradce prezidenta Miloše Zemana, čelí v Číně obviněním z uplácení vysokých politických představitelů. Na základě reportáže, odvysílané čínskou státní televizí, o tom informoval odborný server Sinopsis.
Během soudního přelíčení s bývalým stranickým tajemníkem Kan-su Wang San-jünem mimo jiné zaznělo, že ho Jie Ťien-ming měl uplatit výměnou za pomoc se získáním podílu v Chajnanské bance (Bank of Hainan), píše Sinopsis.
Zeman Jie Ťien-minga jmenoval svým poradcem v roce 2015. CEFC, kterou Jie Ťien-ming řídil, chtěla z Česka řídit svoje evropské aktivity a koupila zde také podíly v několika firmách, například Travel Service, Pivovary Lobkowicz Group, Žďas Žďár nad Sázavou, ale taky fotbalovou Slavii a stadion v Edenu.
Šéfa CEFC si letos v březnu zavolaly k výslechu čínské úřady. Poté zmizel, a jak upozorňuje deník South China Morning Post, jediná dostupná informace o něm pocházela z Pražského hradu, odkud do Číny poslali delegaci, aby po zmizelém poradci pátrala.
Hradní kancléř Vratislav Mynář v Šanghaji zjistil, že že "pan Ye Jianming je vyšetřován pro podezření za porušení zákona", jak se píše v prohlášení hradu z 19. března.
Prezident se od poradce, který "není součástí klasického poradního sboru", jak jeho pozici vysvětluje prezidentská kancelář, zatím distancovat nehodlá. "Pokud bude odsouzen, poradcem samozřejmě přestane být," řekl k tomu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Na jaře letošního roku se skupina CEFC dostala do finančních potíží a musel ji převzít čínský stát, zastoupený skupinou Citic. V tuzemsku za tím účelem vznikla akciová společnost Citic Europe, jejímž prostřednictvím chce mateřská Citic převzít kontrolu nad českými majetky CEFC.
Příští týden se v Praze koná Čínské investiční fórum, na které by se mělo sjet až 250 návštěvníků z Číny, především podnikatelů a politiků. Jenom ze skupiny Citic by měla přijet 50členná delegace, dalších 50 lidí bude zastupovat čínský stát.