Čínská křesťanka, která je v rozsudku pardubického soudu označovaná iniciálami Y. W., přicestovala do Česka na jaře 2016 spolu s přibližně osmdesáti příslušníky čínské podzemní církve. V Česku uprchlíci požádali o azyl, ministerstvo vnitra ho udělilo ale jen osmi z nich. Sedm desítek neúspěšných žadatelů následně podalo na ministerstvo žalobu.
Čínská křesťanka Y. W. tvrdí, že byla kvůli víře ve své vlasti fyzicky napadána policisty a také vystavena psychickému nátlaku. Podle informací rozhlasu ale české ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že ženě ve víře nikdo nebránil a že ve skutečnosti ve vlasti ohrožena nikdy nebyla.
Pardubický soud zamítavé rozhodnutí ministerstva zrušil. Podle iRozhlas.cz soud konstatoval, že úřad shromáždil dostatek podkladů pro posouzení obecné situace v zemi původu žalobkyně, její individuální azylový příběh ale řádně nevyhodnotil. Azylový odbor proto musí žádost posoudit znovu.
Mluvčí ministerstva vnitra nechtěla rozsudek komentovat s odkazem na neveřejný charakter správního řízení. Serveru iRozhlas.cz sdělila, že úřad má na nové rozhodnutí šest měsíců od nabytí právní moci soudního rozhodnutí.
Nejde přitom o první úspěšnou žalobu čínských křesťanů na rozhodnutí českých úřadů. Na podzim loňského roku uspěla podle Českého rozhlasu jiná čínská křesťanka u soudu v Ostravě. I o její žádosti ministerstvo opět rozhoduje.
Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že žadatelé o ochranu musí prokázat, že ve vlasti čelí pronásledování. Pro udělení azylu nestačí to, že člověk je příslušníkem menšiny či menšinové komunity. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným skupinám. Komunistický režim sice katolictví i protestantství uznává, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve úřady potírají.