Chytří ježci hlídají plynovody

Chytří ježci hlídají plynovody
Zemní plyn je bez zápachu. Povinně se do něj, právě tady, přidává odér. Význam slova vám dává možnost si vybrat, zda je to vůně nebo smrad.  Odorant THT (tetrahydrothiofen, C4H8S ) je látka tekutá, bezbarvá až světle žlutá, snadno hořlavá. Je škodlivá při vdechování, kontaktu s pokožkou i při požití. V koncentracích 1,1 12,1 % se vzduchem je výbušná.
Je to i místo, kudy se dá do plynovodu něco strčit nebo vyndat.
Desítky lidí tu čekají na příjezd unikátního zařízení, říkají mu "inteligentní ježek".  Podle předpisů se musí každý kousek z dvou a půl tisíce kilometrů potrubí kontrolovat nejméně jednou za osm let.
Ráno strčili ježka v sedmdesát kilometrů vzdálené Kouřimi do roury, hlídky po trase telefonem hlásí, kudy ježek právě jede.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
8. 10. 2009 15:00

Slaný - Dva a půl tisíce kilometrů tranzitních plynovodů leží zakopaných pod zemí Česka. Jediná prasklina dokáže ohrozit lidi stovky metrů daleko. Tlak desítek atmosfér vytvoří kráter a jediné křísnutí kamínků zapálí neuhasitelný plamen.

Původně plánovaná životnost nejstarších českých plynovodů je dávno překročena. Přesto jimi stále proudí plyn, nepraskají a jsou v dobré kondici.

Víme to od chytrých ježků. Jeden právě vylezl z roury nedaleko Slaného. Koukněte se na něj...

 

Právě se děje

Další zprávy