Chybějí policisté. Kvůli Schengenu

Tomáš Fránek
7. 10. 2006 0:00
Brno - Očekávání, že kvůli schengenskému systému nebudou třeba, vedlo pohraniční policisty k hromadnému odchodu.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Na přechodech a služebnách jich chybějí stovky.

"Schází nám asi sedmdesát policistů," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí severomoravské cizinecké a pohraniční policie Daniela Vlčková. Podobná situace je na jihu Moravy nebo severu Čech, kde také chybí desítky policistů.

V těchto oblastech chybí policisté především přímo na silničních přechodech na hranicích, stejně jako na severu Moravy to znamená častější služby pro stávající zaměstnance.

Termín přistoupení České republiky k schengenskému systému, kdy zmizí z hranic kontroly, však chce Evropská komise posunout na rok 2009. Původní plán zněl: rok 2007.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jak to vlastně bude?

Na schengenský systém měla i česká policie připraveny změny. Pro cizinecké a pohraniční policisty to mělo znamenat, že stovky z nich přejdou k dopravní policii, další pak do nově zřízených vnitrozemských útvarů. Pro mnohé to znamená také stěhování na jiné místo služby.

Už příští rok tak mělo na šest set příslušníků cizinecké a pohraniční policie posílit své kolegy u dopravní policie.

Část déle sloužících policistů už proto raději odešla i s výslužným do civilu, nové lidi se nedaří získat. "Je prostě vidět, že do nejistoty se nikomu nechce," řekl jeden z pohraničních policistů sloužící na česko-slovenské hranici. Mnozí z uchazečů navíc nesplňují podmínky. "Z deseti uchazečů přijmeme třeba jenom tři," potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí severočeské pohraniční policie Eva Hauková.

Rádi zůstaneme

Řadoví policisté, kteří zůstali, by přitom odklad Schengenu uvítali. "Právě proto, že pro většinu z nás znamená konec kontrol na hranicích odchod do vnitrozemí a tím třeba i stěhování celých rodin," vysvětluje policista, který s deníkem Aktuálně.cz hovořil pod podmínkou anonymity.

Mnohým obcím na česko-slovenské hranici přítomnost pohraniční policie pomohla výrazně snížit vysokou nezaměstnanost. Starý Hrozenkov dokonce pro mladé rodiny postavil nové bytové domy.

Zástupci pohraniční a cizinecké policie ale tvrdí, že pokračují v přípravách na zrušení kontrol a přechod pohraničních policistů do vnitrozemí tak, aby mohly z hranic odejít v říjnu 2007.

"Zatím nemáme žádný jiný, oficiálně potvrzený termín," uvedla mluvčí východočeské pohraniční policie Ivana Ježková.

Není zatím ani jasné, zda konec kontrol na hranicích povede také k propouštění.

Zatímco třeba na jihu nebo severu Moravy má lidí v cizinecké a pohraniční policii ubýt, na východě Čech se naopak počítá s tím, že jich bude víc. "Počítáme s náborem nových sto dvaceti policistů," uvedla Ježková.

Komise má říct pravdu

Podobná situace jako v případě cizinecké a pohraniční policie byla také v době před vstupem Česka do Evropské unie a týkala se celníků. Ti totiž přestali od května 2004 působit na hranicích, odpadly kontroly a placení cel a čekalo se masivní propouštění.

Z devíti a půl tisíce celníků ale nakonec stát ve svých službách nechal přes sedm tisíc celníků, kteří kontrolují například výběr spotřebních daní.

Česko nyní požaduje, aby byl co nejdříve známý termín vstupu nových členských zemí do Schengenského systému a tento termín byl co nejblíže původně oznámenému říjnu 2007.

Komise tvrdí, že za skluz v přípravě počítačového systému, který je základem systému, mohou všichni úředníci komise, starší členské státy a také nové členské země.

Ty to ale odmítají. "Česko svoje úkoly jednoznačně plní. Nedávná expertní kontrola to potvrdila," uvedl za českou stranu ministr vnitra Ivan Langer.

 

Právě se děje

Další zprávy