Chvalovskému hrozí deset let, účast na podvodech odmítá

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 5. 2011 18:14
Bývalý šéf fotbalového svazu s dalšími 4 muži údajně z banky vylákal téměř 1,5 miliardy

Praha - Bývalému šéfovi fotbalového svazu Františku Chvalovskému hrozí až deset let vězení za úvěrové podvody z konce 90. let.

Obžalobě vedle bývalého šéfa ČMFS a funkcionáře a sponzora fotbalového klubu Chmel Blšany čelí další čtyři představitelé několika společností.

Z Komerční banky (KB) údajně díky nepravdivým informacím vylákali v přepočtu celkem téměř 1,5 miliardy korun. Chvalovský vinu odmítá a požaduje zproštění obžaloby v plném rozsahu. Rozhodnutí padne 28. června.

Dalšími čtyřmi obžalovanými jsou podle spisu představitele různých firem, které byly personálně a majetkové propojené - Ladislav Filip, Zdeněk Mezera, Miloslav Brodacký a Petr Francl. Na úvěrových podvodech měli podle žalobce podíl i zaměstnanci KB.

Vše maskovali obchodem s masem

Státní zástupce Miroslav Pecka v úterý navrhl prvoinstančnímu senátu, aby čtyři muže uznal vinnými z úvěrového podvodu a vyměřil jim trest v polovině sazby, tedy kolem sedmi až osmi let. Čtveřice ale - stejně jako Chvalovský - vinu odmítla. I jejich advokáti soudu navrhli, aby je obžaloby zprostil.

Obžaloba muže viní z toho, že v letech 1998 až 1999 podali za různé společnosti u KB žádosti o financování obchodů. Před bankou podle spisu předstírali, že peníze půjdou například na nákup vepřového masa a jeho vývoz do Rakouska nebo Švýcarska nebo nákup žateckého chmele a jeho vývoz do Německa a Japonska.

V jednom případě měly být peníze údajně určeny na zaplacení přípravných prací souvisejících s výstavbou obytného komplexu v pražském Střížkově.

Půjčené finance ale podle obžaloby použili úplně jinak, především na splácení předchozích dluhů. Ty podle spisu vznikly například při předchozím financování jejich obchodů Komerční bankou. Část peněz z úvěrů podle obžaloby putovala i jiným věřitelům. Chvalovský je prý také používal pro svou vlastní potřebu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy