Chvalovskému hrozí deset let, účast na podvodech odmítá

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 5. 2011 18:14
Bývalý šéf fotbalového svazu s dalšími 4 muži údajně z banky vylákal téměř 1,5 miliardy

Praha - Bývalému šéfovi fotbalového svazu Františku Chvalovskému hrozí až deset let vězení za úvěrové podvody z konce 90. let.

Obžalobě vedle bývalého šéfa ČMFS a funkcionáře a sponzora fotbalového klubu Chmel Blšany čelí další čtyři představitelé několika společností.

Z Komerční banky (KB) údajně díky nepravdivým informacím vylákali v přepočtu celkem téměř 1,5 miliardy korun. Chvalovský vinu odmítá a požaduje zproštění obžaloby v plném rozsahu. Rozhodnutí padne 28. června.

Dalšími čtyřmi obžalovanými jsou podle spisu představitele různých firem, které byly personálně a majetkové propojené - Ladislav Filip, Zdeněk Mezera, Miloslav Brodacký a Petr Francl. Na úvěrových podvodech měli podle žalobce podíl i zaměstnanci KB.

Vše maskovali obchodem s masem

Státní zástupce Miroslav Pecka v úterý navrhl prvoinstančnímu senátu, aby čtyři muže uznal vinnými z úvěrového podvodu a vyměřil jim trest v polovině sazby, tedy kolem sedmi až osmi let. Čtveřice ale - stejně jako Chvalovský - vinu odmítla. I jejich advokáti soudu navrhli, aby je obžaloby zprostil.

Obžaloba muže viní z toho, že v letech 1998 až 1999 podali za různé společnosti u KB žádosti o financování obchodů. Před bankou podle spisu předstírali, že peníze půjdou například na nákup vepřového masa a jeho vývoz do Rakouska nebo Švýcarska nebo nákup žateckého chmele a jeho vývoz do Německa a Japonska.

V jednom případě měly být peníze údajně určeny na zaplacení přípravných prací souvisejících s výstavbou obytného komplexu v pražském Střížkově.

Půjčené finance ale podle obžaloby použili úplně jinak, především na splácení předchozích dluhů. Ty podle spisu vznikly například při předchozím financování jejich obchodů Komerční bankou. Část peněz z úvěrů podle obžaloby putovala i jiným věřitelům. Chvalovský je prý také používal pro svou vlastní potřebu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy