Chládek: Školy budou dostávat peníze podle jiného klíče

ČTK Domácí ČTK, Domácí
29. 6. 2014 15:48
Ministr školství Marcel Chládek chce oddělit financování základních a středních škol. Základní by měly dostávat peníze na žáka a na třídu, střední podle oborů. Podobný návrh dávno je, namítá opozice.
Základní a střední školy budou dostávat peníze podle jiného klíče.
Základní a střední školy budou dostávat peníze podle jiného klíče. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Čím vyšší ročníky, tím menší motivace ke studiu. S takovým zjištěním přišla po posledním testování Česká školní inspekce. Dětem podle ní často chybí nadšení. Inspekce proto doporučuje, aby se učitelé více zaměřili na inovativní metody ve výuce.

Ministr školství Marcel Chládek souhlasí. Alarmující je podle něj například to, že ve stejném testu z cizího jazyka dopadli hůř studenti středních odborných škol než osmáci ze základek.

"Žáci ze základní školy měli lepší výsledky než studenti střední odborné školy s maturitou," upozornil ministr.

Chce se proto zaměřit víc na kvalitu a od příštího roku oddělit financování základního a středního školství. Základní školy by měly dostávat peníze podle toho, kolik žáků v každé třídě sedí. U středních škol by mělo hrát roli také to, nakolik jsou obory potřeba v praxi. Ministr to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. První změny podle něj "naběhnou" v příštím roce.

"Financujeme české školství za počet studentů, za kvantitu. Pokud chceme kvalitu, musíme přestat financovat za počet studentů," uvedl Chládek.

Putnová: Návrh zpracovala už Nečasova vláda

Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Anna Putnová (TOP 09) ale připomněla, že nejde o nic objevného. S podobným návrhem už přišla Nečasova vláda. Bylo to loni v únoru.

"Vycházela z nových oborových normativů, tam by se projevila náročnost studia a ocenilo by se i to, jak budeme chtít do budoucna profilovat jednotlivé studenty," řekla Putnová. Uvažovalo se podle ní také o zvýhodnění malotřídek a škol, které budou vytvářet svazky škol.

Chládek přiznal, že s tímto návrhem pracuje, ale chce jít více "do hloubky", a to právě v oddělení financování základního a středního školství. Tak, aby se státní peníze mezi těmito dvěma oblastmi "nepřelévaly".

V případě základního školství jde podle něj především o to, aby po celé zemi bylo snadno dostupné. Naopak ve středoškolském vzdělávání Chládek vidí jako potřebné ty obory, které je potřeba v praxi. Financování škol by podle něj mělo reflektovat i regionální odlišnosti.

Rozpočet resortu školství se příští rok zvýší víc, než se předpokládalo. Vedle plánovaných dvou miliard, které mají plynout na navýšení platů učitelů, do něj přibudou další dvě miliardy.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy