Chcete přestat kouřit? Pojišťovna to zaplatí

Martina Macková
31. 5. 2008 10:50
Poslední květen je světovým dnem bez tabáku
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zatímco zákon, který by měl přitvrdit souboj nekouřící veřejnosti s kuřáky, poslanci odkládají, rozhodly se zdravotní pojišťovny investovat do odvykací kuřácké kúry. Na boj s cigaretou mohou získat klienti pojišťoven běžně i tisíc korun.

Tisíc nebo pět stovek

Vojenská zdravotní pojišťovna a pojišťovna Ministerstva vnitra přispějí kuřákovi, který se rozhodne nekouřit, tisícikorunou. Těhotným a kojícím matkám pak ministerská pojišťovna přilepší dvojnásobkem.

Stejnou částku je možné získat od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ta si ovšem klade podmínku - kuřák musí nejprve bez cigarety vydržet tři měsíce.

Na příspěvek mají šanci i klienti Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví. Pět set korun získají v případě, že nevyčerpají limit péče.

Potvrzení musí být

Všechny pojišťovny se samozřejmě jistí. Kuřáci musí předložit potvrzení o návštěvě specializovaného centra léčby a účtenky z lékárny. V Česku dnes funguje 23 takových center.

Nikotin pro odvykání se prodává v lékárnách v pěti formách. Jako náplast, žvýkačka, podjazyková tableta, inhalátor nebo pastilky. Kromě toho mohou kuřáci rozhodnutí pro změnu užívat léky Bupropion a Vareniklin.

Intenzivní léčba závislosti na tabáku je podle lékařů jednou z nejlevnějších a nejúčinnějších. Například ve Velké Británii je plně hrazená. Tamní systém zaplatí takovou terapii, při které rok zachráněného života stojí maximálně 30 tisíc liber.

V Česku kouří celkem 2,3 milionu lidí; z toho 1,7 milionu by chtělo přestat, milion to každoročně zkusí. Úspěšná jsou ale jen dvě až tři procenta.

Kouření zakázáno - taková značka se pomalu šíří Evropou
Kouření zakázáno - taková značka se pomalu šíří Evropou | Foto: Bleskově

Je to diagnóza

Kouření je nemoc, lékaři jej označují diagnózou F17.  Podle nich je velmi podobná závislosti na heroinu a odvyká se od něj půl roku až rok. „Nejprve je to zlozvyk a pak už nemoc a těžká nemoc," říká jednoznačně Richard Češka, profesor z třetí interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

„Lidé ho stále dávají do souvislostí pouze s rakovinou plic, ale zapomíná se, že způsobuje především infarkt myokardu. V jejich léčbě jsme sice s Dánskem na prvním místě na světě, ale pacienti by ale neměli být klidní. Polovina lidí s infarktem umírá než se dostane k lékaři," dodal.

Kdyby poslanci schválili tvrdší zákaz kouření, podle Evy Králíkové z Centra léčby závislosti na tabáku by nemuselo v Česku 5 400 lidí ročně dostat infarkt. Statistiky vychází ze zkušeností z evropských zemí, které již zakázaly kouření například v restauracích a na veřejných místech.

Poslanci projednávají protikuřácký zákon ve výborech, na červnové schůzi ho ale schvalovat nebudou. Na plénum se novela vyvolávající spory dostane až na podzim.

 

Právě se děje

Další zprávy