Chápu, že jsem přitáhla mediální zájem, ale ničeho nelituji, říká náměstkyně Schillerová

Martin Ťopek Martin Ťopek
22. 5. 2017 20:00
Těžko najít státního úředníka, který během pár dnů tak zaujal média i politické kruhy. Premiér Bohuslav Sobotka nejprve odmítl náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou jako adeptku na ministerský post po končícím Andreji Babišovi. Jen pár dnů poté navíc policie zadržela kolem dvaceti lidí ohledně úniků informací z policejních spisů. Jedním z nich byl i zeť Schillerové David Rusňák, vlivný mecenáš brněnského hnutí ANO.
Alena Schillerová.
Alena Schillerová. | Foto: Economia

Praha - Útoků na svou osobu zažila Alena Schillerová za dob svého působení ve finanční správě podle svých slov hodně. Nikdy jim přitom nehodlala věnovat větší pozornost. Poté co se do ní v televizní debatě "obul" ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a označil ji za spojenkyni hnutí ANO Andreje Babiše, už ale zaujala jiný postoj.

"Jsem státní úředník a tohle beru jako útok na svoji osobu. Po vystoupení pana ministra Zaorálka už jsem nemohla trpět takovou dehonestaci své osoby. Nepamatuji si, že by někdy moje práce byla špatně hodnocena nebo spojována s něčím jiným," řekla Schillerové poté, co se konzultovala s právníkem. 

Výroky ministra podle ní nemají v ničem oporu a jsou nepravdivé. Otázka je, zda se právě na takovéto výroky z úst politika nevztahuje poslanecká imunita. "To bude na právníkovi, přislíbil mi zanalyzování celé situace a přípravu variantních řešení. Ale já nejsem politik a dospěla jsem k závěru, že bych měla bránit svou lidskou čest," míní náměstkyně. 

Zaorálek se netají tím, že za svými slovy stojí. "Místo právních kroků vůči mně by paní Schillerová měla spíše podniknout kroky pro odchod z ministerstva financí. Nechová se jako statní úředník," uvedl ministr zahraničí na sociální síti. 

Je navíc Schillerová skutečně tak nepolitická úřednice? V okamžiku, kdy přijala kandidaturu na politickou funkci ministra financí, zcela odstřižená od politiky nebyla. A dala tím do rukou munici těm, kteří tvrdí, že končící ministr Andrej Babiš bude chtít mít i nadále resort pod svojí kontrolou a podle toho také vybírá svého nástupce. "Je pravda, že jsem vstoupila na tenký led politiky a určitě jsem přitáhla větší pozornost na svoji osobu," řekla Schillerová. 

Zeť daroval přes milion, dcera dvě stě tisíc

Ještě horší situace nastala poté, co policie obvinila dvacítku lidí z úniků informací z policejních spisů. Kromě elitních detektivů skončil na výslechu také David Rusňák, zeť Aleny Schillerové. Ten věnoval brněnskému hnutí ANO přes milion korun, jeho manželka, dcera Schillerové, dala 200 tisíc korun.

"Pořád je moje kariéra transparentní. Přihlásila jsem se do veřejného výběrového řízení na post náměstkyně, aniž bych měla něco společného s hnutím ANO. Dokonce mě k tomu pobídli kolegové z Generálního finančního ředitelství, sama bych možná odvahu nenašla. To, že jsou členové rodiny sponzory ANO, je čistě jejich věc," říká Schillerová. 

Nyní zvažuje, zdali skutečně má cenu podnikat právní kroky vůči ministru Zaorálkovi. Přesto své kandidatury na ministerský post údajně nelituje. "Přijala jsem ji upřímně, chtěla jsme pomoci resortu. V tuto chvíli spekulovat, jestli to bylo či nebylo dobře, asi nemá smysl. Z vlastní povahy ale většinou nelituji ničeho," uzavřela Schillerová.

Moje kariéra ve státní správě je transparentní a život mé dcery také, říká Alena Schillerová. | Video:
 

Právě se děje

před 27 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy