Kauza úniku informací ze spisů: Státní zástupce navrhl vazbu pro osmého obviněného

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2017 15:39
Žalobci navrhli poslat do vazby osmého obviněného v kauze úniku informací od policie. Soud zatím vyhověl sedmi návrhům. Celkem je ale obviněno osmnáct lidí. U všech lidí, kteří skončili ve vazbě, žalobci navrhovali koluzní důvod vazby. Hrozilo tedy podle nich nebezpečí, že by dotyční mohli mařit objasnění trestní věci či ovlivňovat svědky.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Brno - V kauze úniku informací z policejních databází a trestních řízení navrhli žalobci vazbu pro osmého obviněného, řekl státní zástupce Petr Šereda. Městský soud v Brně vyhověl předchozím sedmi návrhům na vazbu, více už jich není. Celkem je obviněno 18 lidí. Vyšetřování, které vede Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou, se týká bývalých elitních policistů a podnikatelů.

U všech lidí, kteří skončili ve vazbě, žalobci navrhovali koluzní důvod vazby. Hrozilo tedy podle nich nebezpečí, že by dotyční mohli mařit objasnění trestní věci či ovlivňovat svědky, případně spoluobviněné. Osmého člověka, u něhož navrhují vazbu, se podařilo zadržet v sobotu, protože předtím pobýval v zahraničí. "Soudce si chce věc nastudovat a dle posledních informací by měl o vazbě rozhodovat v úterý," uvedla mluvčí městského soudu Petra Hovorková.

V tiskové zprávě Vrchní státní zastupitelství v Olomouci uvedlo, že obvinění padla za podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplacení a nadržování.

Podle České televize do vazby zamířili bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský, bývalí policisté Jakub Sloup, Alexandr Jedlička, Jakub Patloka, advokátní koncipient Václav Kvíčala a podnikatelé Radek Moric a Samán Talabání. Kdo je osmým navrženým do vazby, není zřejmé, Šereda jméno nesdělil.

"Úkony provedenými v posledních dnech skončila operativní fáze trestního řízení vedeného a rozpracovaného původně Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Kvůli loňské reorganizaci celorepublikových útvarů Policie ČR bylo nutné věc přikázat k dalšímu řízení Národní protidrogové centrále. Tato trestní věc nesouvisí s případem označovaným jako Beretta," uvedlo zastupitelství v tiskové zprávě. I ve zmíněné kauze jde o úniky a vynášení informací.

Mezi stíhanými v aktuální kauze je podle ČT také Radim Jüttner, šéf skupiny Kajot (nyní Net and games) či někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán. Stíhání majoritního vlastníka investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka vyvolalo reakce i na politické scéně. Rusňák byl členem a sponzorem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí Andreje Babiše (ANO). V sobotu Rusňák oznámil, že členství v hnutí ukončil.

Proti zatažení do kauzy se v tiskové zprávě ohradila skupina DRFG. "Byli jsme bezdůvodně zataženi do předvolební kampaně. Nepropojujeme svět byznysu s veřejnou správou a politikou, podnikáme výhradně v soukromé sféře," uvedla firma. Zdůraznila, že Rusňák nevyužívá rodinných vazeb k získávání výhod pro svoje podnikání.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v nedělním pořadu Partie televize Prima řekl, že setrvání Schillerové na pozici náměstkyně vnímá jako vážný problém, který by se měl řešit po doznění vládní krize. Uvedl to v souvislosti s tím, že zetě Schillerové, podnikatele a nyní už bývalého člena ANO Rusňáka, obvinila policie v případu úniku informací z policejních databází. "Ten důvod je podle mě v tom, že zatčení nebo vazba a obvinění pana Davida Rusňáka v Brně je pro mě docela zajímavý důvod k přemýšlení," uvedl Zaorálek. Schillerová na Zaorálkova slova reagovala vyjádřením, že zvažuje právní kroky. Výroky označila za bezprecedentní lež a trestně žalovatelné pomluvy

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy