Finanční úřady se mají krotit při zabavování majetku. Poslanci vyzvali Sobotku, ať na to dohlédne

Martin Ťopek Martin Ťopek
19. 5. 2017 15:24
Poslanci na druhý pokus schválili usnesení, aby finanční správa používala takzvaných zajišťovacích příkazů pouze v odůvodněných případech. Nelíbí se jim, že nástroj finanční správy je pro firmy v řadě případů likvidační, aniž by bylo jasné, že se skutečně pokoušejí okrást stát na daních.
Foto: ÚOKFK

Praha - Přijměte taková opatření, aby finanční správa dodržovala rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a aby zajišťovací příkazy využívala jen v odůvodněných případech, vyzvali poslanci premiéra Bohuslava Sobotku. Usnesení navrhl poslanec za TOP 09 Martin Plíšek. 

Zajišťovací příkazy jsou nástrojem daňové správy v boji proti daňovým únikům. Slouží zejména k potírání takzvaných karuselových podvodů s DPH, kdy je zboží fiktivně přeprodáváno v řetězci firem, mezi nimiž je i takzvaný bílý kůň. Ten daň neodvede, ta následně skončí v kapsách podvodníků. Zajišťovací příkaz umožňuje finančním úřadům prakticky okamžitě zabavit firmě veškerý majetek a obstavit účty. 

Poslancům vadí, že je tento nástroj používám plošně, v tisícovkách případů. Mnohdy však dopadne i na nevinné podnikatele, pro které má následně likvidační účinky. "Orgány státní správy likvidují nevinné podnikatele. Využívají k tomu prostředky, které mají sloužit k tomu, aby se někdo nevyhýbal placení daní," řekl Martin Plíšek. 

Z tohoto důvodu si premiér Bohuslav Sobotka vyžádal od ministra financí podrobnou zprávu o využívání zajišťovacích příkazů. Těch v roce 2011 vydala finanční správa kolem stovky, v letech 2015 a 2016 už to bylo kolem 1600 případů. 

Náměstkyně ministra Alena Schillerová uvedla, že je to důsledek změn metod daňových podvodníků. "Dříve se podvodem získané peníze kumulovaly u jednoho takzvaného bílého koně. Poté, co jsme začali používat zajišťovací příkazy, se naučili využívat k podvodům více firem, proto musel také narůst počet zajištění majetku," řekla Schillerová. 

Požadavek Sněmovny dopadne také na poslance za hnutí ANO Ivana Pilného. Toho chce příští týden prezident Miloš Zeman jmenovat ministrem financí za odcházejícího Andreje Babiše. "Chci požádat generálního ředitele finanční správy Martina Janečka, aby prověřil, zda by finanční správa mohla doplnit svoji metodiku tak, aby zajišťovací příkazy plnily ducha zákona a nebyly likvidační," řekl Pilný před poslanci, přestože ještě ve středu, kdy debata o zajišťovacích příkazech ve Sněmovně začala, postup finanční správy obhajoval.  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy