Finanční úřady se mají krotit při zabavování majetku. Poslanci vyzvali Sobotku, ať na to dohlédne

Martin Ťopek Martin Ťopek
19. 5. 2017 15:24
Poslanci na druhý pokus schválili usnesení, aby finanční správa používala takzvaných zajišťovacích příkazů pouze v odůvodněných případech. Nelíbí se jim, že nástroj finanční správy je pro firmy v řadě případů likvidační, aniž by bylo jasné, že se skutečně pokoušejí okrást stát na daních.
Foto: ÚOKFK

Praha - Přijměte taková opatření, aby finanční správa dodržovala rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a aby zajišťovací příkazy využívala jen v odůvodněných případech, vyzvali poslanci premiéra Bohuslava Sobotku. Usnesení navrhl poslanec za TOP 09 Martin Plíšek. 

Zajišťovací příkazy jsou nástrojem daňové správy v boji proti daňovým únikům. Slouží zejména k potírání takzvaných karuselových podvodů s DPH, kdy je zboží fiktivně přeprodáváno v řetězci firem, mezi nimiž je i takzvaný bílý kůň. Ten daň neodvede, ta následně skončí v kapsách podvodníků. Zajišťovací příkaz umožňuje finančním úřadům prakticky okamžitě zabavit firmě veškerý majetek a obstavit účty. 

Poslancům vadí, že je tento nástroj používám plošně, v tisícovkách případů. Mnohdy však dopadne i na nevinné podnikatele, pro které má následně likvidační účinky. "Orgány státní správy likvidují nevinné podnikatele. Využívají k tomu prostředky, které mají sloužit k tomu, aby se někdo nevyhýbal placení daní," řekl Martin Plíšek. 

Z tohoto důvodu si premiér Bohuslav Sobotka vyžádal od ministra financí podrobnou zprávu o využívání zajišťovacích příkazů. Těch v roce 2011 vydala finanční správa kolem stovky, v letech 2015 a 2016 už to bylo kolem 1600 případů. 

Náměstkyně ministra Alena Schillerová uvedla, že je to důsledek změn metod daňových podvodníků. "Dříve se podvodem získané peníze kumulovaly u jednoho takzvaného bílého koně. Poté, co jsme začali používat zajišťovací příkazy, se naučili využívat k podvodům více firem, proto musel také narůst počet zajištění majetku," řekla Schillerová. 

Požadavek Sněmovny dopadne také na poslance za hnutí ANO Ivana Pilného. Toho chce příští týden prezident Miloš Zeman jmenovat ministrem financí za odcházejícího Andreje Babiše. "Chci požádat generálního ředitele finanční správy Martina Janečka, aby prověřil, zda by finanční správa mohla doplnit svoji metodiku tak, aby zajišťovací příkazy plnily ducha zákona a nebyly likvidační," řekl Pilný před poslanci, přestože ještě ve středu, kdy debata o zajišťovacích příkazech ve Sněmovně začala, postup finanční správy obhajoval.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy