Chalupovy škrty ohrožují velryby, varují Greenpeace

Pavel Baroch
26. 5. 2012 13:15
Ministr kvůli úsporám zrušil českou účast v Mezinárodní velrybářské komisi

Praha - Radikální úspory ministra životního prostředí Tomáše Chalupy mohou mít podle Greenpeace zásadní vliv na ochranu přírody tisíce kilometrů od Prahy. Konkrétně na lov velryb.

Chalupa zrušil účast českého zástupce na červencovém zasedání Mezinárodní velrybářské komise, kde se bude rozhodovat také o vyhlášení Jihoatlantické rezervace.

Pokus o vznik chráněného území pro ohrožené kytovce přitom už jednou zkrachoval, a to právě kvůli neúčasti zemí, které se jinak snaží velryby chránit.

Greenpeace upozorňují, že nízkou účast na zasedání komise může znovu využít Japonsko, velký zastánce lovu velryb, aby vyhlášení rezervace opět znemožnilo.

Lidé z Greenpeace nasazují vlastní těla

"Krok ministra Chalupy je těžko vysvětlitelný především ve světle loňských událostí, kdy se Japonsku podařilo zablokovat vyhlášení rezervace právě kvůli nezodpovědné neúčasti řady států na jednání," sdělil Aktuálně.cz Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace.

Tato mezinárodní organizace pokládá ochranu velryb za jednu ze svých priorit a jsou ochotni bránit jejich lovu i vlastními těly.

Velryby jsou daleko, říká Chalupa

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že škrty jsou nevyhnutelné, protože resort každoročně přichází ze státního rozpočtu o nemalé částky.

"Úspory se týkají všech, tedy i účasti na velrybářské komisi. Pouze šetříme na problematice, kterou považujeme z hlediska zájmu občanů za vzdálenější, než jsou jiné, zejména domácí problémy," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

"Daňové poplatníky by možná zajímalo, že příspěvek České republiky na činnost Mezinárodní velrybářské komise za období září 2011 až srpen 2012 činil 681 663 korun. Což vzhledem k počtu velryb v České republice je částka víc než významná," dodal Vitík.

Ochrana za 50 až 60 tisíc

Podle českých Greenpeace ale ministr Chalupa nedocenil závažnost celé problematiky, a proto mu poslali dopis s žádostí, aby své rozhodnutí ještě změnil. 

Greenpeace odhadli náklady na cestu na jednání velrybářské komise v Panamě na 50 až 60 tisíc.

"Česko již zaplatilo členský příspěvek v řádu stovek tisíc a nyní kvůli úspoře padesáti tisíc odmítá účast na klíčovém jednání o osudu velryb," konstatoval programový ředitel českých Greenpeace Michal Komárek. Česko je členem Mezinárodní velrybářské komise od roku 2005.

Plejtvák dlouhoploutvý
Plejtvák dlouhoploutvý | Foto: Reuters

Od té doby podle Greenpeace ukazuje, že je zemí, která vnímá odpovědnost i za globální ekologické problémy a snaží se velryby spolu s dalšími zeměmi EU chránit.

Některé velryby před vyhubením

"Ochrana velryb nám může připadat vzdálená, je však právě příkladem takové odpovědnosti za řešení globálních problémů a tedy i příkladem příslušnosti České republiky mezi vyspělé země," uvedl Jan Freidinger z pražské kanceláře Greenpeace.

Připomněl, že některým druhům velryb hrozí kvůli jejich lovu vyhubení. Díky kampani Greenpeace bylo v roce 1982 vyhlášeno moratorium na jejich lov, některé státy - Japonsko, Norsko či Island - se však nerespektují. Japonsko se dlouhodobě na půdě Mezinárodní velrybářské komise snaží moratorium zrušit.

 

Právě se děje

Další zprávy