Greenpeace slaví 40 let. Projděte se jejich historií

Foto: Greenpeace
Pavel Baroch
15. 10. 2011 23:00

V roce 1971 se skupinka aktivistů vypravila k ostrovu Amchitka u západního pobřeží Aljašky zabránit podmořským jaderným pokusům americké vlády. Ohrožený ostrov byl nejen posledním útočištěm mnoha ohrožených živočišných druhů, ale zároveň se nalézal přímo v epicentru nejčastějších zemětřesení na světě.

Tak vznikli Greenpeace, nejznámější mezinárodní ekologická organizace. Přesně v polovině října si připomíná 40. výročí svého založení.

Za čtyři desítky let organizace podnikla nespočet akcí za záchranu velryb, proti jaderným pokusům, za záchranu tuleňů nebo proti stavbám nových jaderných pokusů.

Připomeňte si aspoň některé z nich. Včetně akcí v Česku, kde začala pobočka Greenpeace působil zkraje 90. let.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 4 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy