Greenpeace slaví 40 let. Projděte se jejich historií

Foto: Greenpeace
Pavel Baroch
15. 10. 2011 23:00

V roce 1971 se skupinka aktivistů vypravila k ostrovu Amchitka u západního pobřeží Aljašky zabránit podmořským jaderným pokusům americké vlády. Ohrožený ostrov byl nejen posledním útočištěm mnoha ohrožených živočišných druhů, ale zároveň se nalézal přímo v epicentru nejčastějších zemětřesení na světě.

Tak vznikli Greenpeace, nejznámější mezinárodní ekologická organizace. Přesně v polovině října si připomíná 40. výročí svého založení.

Za čtyři desítky let organizace podnikla nespočet akcí za záchranu velryb, proti jaderným pokusům, za záchranu tuleňů nebo proti stavbám nových jaderných pokusů.

Připomeňte si aspoň některé z nich. Včetně akcí v Česku, kde začala pobočka Greenpeace působil zkraje 90. let.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podpisem potvrdí nákup vojenských vrtulníků

Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem stvrdí podpisem dokumentu nákup vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 14,6 miliardy korun. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany se rozhodlo pořídit 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Další zprávy