Praha - Už za pět let by chtěla společnost ČEZ začít v Temelíně stavět další dva jaderné reaktory, a proto firma požádala ministerstvo životního prostředí o ekologické posouzení svého záměru.
Zatím Česko patří k největším vývozcům elektřiny v Evropě, ale to se po roce 2015 změní a v zemi nastane energetický hlad. Podle ČEZ je ideálním řešením, jak tomu zabránit, výstavba dalších dvou reaktorů v Temelíně.
"Kompletace jaderné elektrárny Temelín zaručuje budoucí spolehlivé pokrytí rostoucí spotřeby elektřiny v České republice a vytváří dostatečnou rezervu," uvedl energetický gigant v podkladech pro ministerstvo životního prostředí.
Proč je ideálním řešením právě rozšíření Temelína? Podle ČEZ je to přinejmenším ze sedmi důvodů.
1. Připravené pozemky
Když se v 80. letech minulého století zrodil plán na stavbu Temelína, počítalo se s tím, že elektrárna bude mít čtyři bloky. V následujícím desetiletí ovšem vláda rozhodla o stavbě jen dvou bloků.
Jenže toto rozhodnutí padlo v době, kdy pozemky, sítě a další zařízení už byly připraveny na "velký" Temelín. ČEZ by tedy například nemusel řešit problém s vystěhováním místních obyvatel - vesnice už byly zbourány v 80. letech.
"Výstavba v lokalitě Temelín je ekonomicky, logisticky, technicky i z hlediska dopadů na životní prostředí nejvýhodnější, protože zde využije již existující volné stavební pozemky a infrastrukturu," píše se na webu společnosti.
2. Menší závislost na ropě a plynu
České hospodářství i domácnosti by po stavbě dalších dvou jaderných bloků nebyly tolik závislé na dovozu plynu a ropy ze zahraničí.
"Dostavba pomůže udržet energetickou bezpečnost státu a doplní optimální energetický mix," tvrdí ČEZ.
3. Nejlevnější proud
Ačkoli nová jaderná elektrárna bývá ze všech energetických zdrojů nejdražší, samotná výroba je naopak nejlevnější.
"Výroba elektřiny v jaderné elektrárně má oproti jiným zdrojům nejnižší náklady," uvedl ČEZ. Zároveň ovšem přiznává, že to proud v Česku nezlevní. "Jedna elektrárna nemůže ovlivnit evropské ceny elektřiny," upozorňuje elektrárenská společnost.
4. Žádné skleníkové plyny
ČEZ pokládá rozšíření Temelína za ekologickou stavbu, protože nevypouštějí do ovzduší nebezpečné exhalace.
"Jaderné elektrárny mají pozitivní vliv na životní prostředí, protože proti uhelným či plynovým nevypouštějí oxid uhličitý, další skleníkové plyny, prach a jiné škodlivé emise, takže nepřispívají ke globálnímu oteplování planety ani neznečišťují ovzduší," argumentuje ČEZ.
Kritici jaderné energetiky připomínají, že energeticky velmi náročná je výroba jaderného paliva. Pokud by se tedy vzal celý výrobní cyklus, není možné tvrdit, že jaderná energie je zcela bez škodlivých emisí.
Negativní dopad na životní prostředí má už samotná těžba uranu. A pak tu jsou ještě vysoce radioaktivní odpady z jaderných reaktorů, které jsou jedním z hlavních důvodů protestů proti získávání energie z jádra.
5. Ložisek uranu je ve světě dostatek
Ve světě je podle společnosti ČEZ k dipozici dostatečná zásoba uranové rudy a rovněž dostatečná výrobní kapacita jaderného paliva od různých dodavatelů.
"Nehrozí tak závislost na potenciálně rizikových zemích," připomínají zástupci společnosti.
6. Vítr jádro nenahradí
Podle ČEZ je iluzorní, že by vzrůstající spotřebu elektřiny dokázaly "vymazat" úspory a obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné elektrárny nebo spalování biomasy. Ekologické Hnutí Duha ovšem tvrdí, že úspory a větší energetická efektivnost představují ohromný potenciál.
"Hlavní problém je, že další reaktory v Temelíně na dalšího půl století zabetonují silnou ruku státu a nepružnou elektroenergetiku pod kontrolou ČEZ, kterou tvoří několik mamutích zdrojů. Možnosti vylepšení energetické efektivnosti třeba v průmyslu jsou tak enormní, že jeden nebo dva nové reaktory vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou," řekl Martin Sedlák z Hnutí Duha.
7. Zůstaneme špičkami v oboru
Stavba dalších jaderných bloků v Temelíně přinese práci pro české zaměstnance, obchodní příležitosti domácím dodavatelům a investice do rozvoje regionu.
Další rozvoj jaderné energetiky podle ČEZ umožní i to, že v Česku zůstane na vysoké úrovni špičkový technický obor.
- Čtěte dále: Kolik bude stát nový Temelín? Nevíme, tvrdí ČEZ