ČEZ nechce spor s Evropskou komisí. Prodá elektrárnu

Domácí Domácí
26. 6. 2012 11:12
Společnost navrhla ukončení řízení formou narovnání, vzdá se uhelné elektrárny
Foto: Reuters

Praha - Energetická společnost ČEZ navrhla Evropské komisi ukončení řízení, které komise s firmou vede od roku 2009, a to formou tzv. narovnání. 

Řízení je vedeno kvůli podezření na protisoutěžní jednání společnosti ČEZ. 

V rámci narovnání se ČEZ zavázal prodat jednu ze svých uhelných elektráren. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Na prodej tak v blízké době může být elektrárna Počerady, Chvaletice, Tisová spolu s Mělníkem 3 nebo Dětmarovice.

Na základě tohoto rozhodnutí by v případě přijetí Evropská komise ukončila celé řízení, které začalo neohlášenou prohlídkou kanceláří společnosti ČEZ v roce 2009.

"V tehdejším vyjádření komise uvedla, že domnělé protisoutěžní jednání mohlo mít za cíl vyloučit současné nebo potenciální konkurenty z velkoobchodního trhu s elektřinou a zvýšit ceny na velkoobchodním trhu s elektřinou v ČR," uvedl mluvčí.

I přes snahu ČEZ vyvrátit veškerá zásadní obvinění komise zahájila další šetření, a to v roce 2011. Impulsem tehdy bylo podezření na údajnou blokaci přenosové kapacity v uzlu Výškov, a to projektem výstavby paroplynové elektrárny Počerady. Ten měl bránit projektu výstavby uhelné elektrárny společnosti Mostecká uhelná.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy