ČEZ nechce spor s Evropskou komisí. Prodá elektrárnu

Domácí Domácí
26. 6. 2012 11:12
Společnost navrhla ukončení řízení formou narovnání, vzdá se uhelné elektrárny
Foto: Reuters

Praha - Energetická společnost ČEZ navrhla Evropské komisi ukončení řízení, které komise s firmou vede od roku 2009, a to formou tzv. narovnání. 

Řízení je vedeno kvůli podezření na protisoutěžní jednání společnosti ČEZ. 

V rámci narovnání se ČEZ zavázal prodat jednu ze svých uhelných elektráren. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Na prodej tak v blízké době může být elektrárna Počerady, Chvaletice, Tisová spolu s Mělníkem 3 nebo Dětmarovice.

Na základě tohoto rozhodnutí by v případě přijetí Evropská komise ukončila celé řízení, které začalo neohlášenou prohlídkou kanceláří společnosti ČEZ v roce 2009.

"V tehdejším vyjádření komise uvedla, že domnělé protisoutěžní jednání mohlo mít za cíl vyloučit současné nebo potenciální konkurenty z velkoobchodního trhu s elektřinou a zvýšit ceny na velkoobchodním trhu s elektřinou v ČR," uvedl mluvčí.

I přes snahu ČEZ vyvrátit veškerá zásadní obvinění komise zahájila další šetření, a to v roce 2011. Impulsem tehdy bylo podezření na údajnou blokaci přenosové kapacity v uzlu Výškov, a to projektem výstavby paroplynové elektrárny Počerady. Ten měl bránit projektu výstavby uhelné elektrárny společnosti Mostecká uhelná.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy