Smí vláda darovat ČEZ miliardy? Už to řeší Brusel

Pavel Baroch
12. 2. 2012 7:30
Evropská komise prověřuje, zda ČEZ může dostat část emisních povolenek zdarma
Foto: Archiv

Praha/Brusel - Evropská komise v Bruselu začíná prověřovat, jestli česká vláda může ČEZ a dalším energetickým firmám zdarma darovat emisní povolenky na vypouštění skleníkového oxidu uhličitého.

České nevládní organizace soudí, že stát chce obdarovat ČEZ miliardami korun v rozporu s evropskými pravidly, a poslaly do Bruselu dopis, v němž podrobně popisují prohřešky české vlády.

Aby Evropská unie dosáhla svého cíle na radikální snížení emisí skleníkových plynů, budou si muset elektrárny od roku 2013 kupovat povolenky na vypouštění oxidu uhličitého.

Česko a několik dalších zemí si ale vymohlo výjimku, takže ČEZ a další energetické firmy dostanou část povolenek zdarma. První rok to bude 70 procent, ale tento podíl se bude postupně snižovat až na nulu v roce 2020.

Foto: Ludvík Hradilek

Klíčové datum 25. června 2009

Hodnota darovaných povolenek dosahuje desítek miliard korun. Aby je ale vláda mohla ČEZ a dalším darovat, musí splnit evropská pravidla. Jedno z hlavních je, že příjemce povolenek musí investovat stejnou sumu do projektů na snižování emisí. Tyto investice přitom nesmí být starší než tři roky, respektive nesmí překročit hranici 25. června 2009.

A právě tyto podmínky podle Ekologického právního servisu a Centra pro dopravu a energetiku nesplňují mnohé projekty, na které česká vláda žádá od Bruselu bezplatné povolenky.

"Prokazatelně to nesplňují projekty za 51,5 miliardy korun," řekl Aktuálně.cz Jan Šrytr z Ekologického právního servisu. Dodal, že to je zhruba třetina všech investic, na něž chce česká vláda dostat povolenky zdarma. A jsou to peníze, o které přijde státní pokladna.

Nejvíc povolenek pro ČEZ

"Smyslem programu s povolenkami je motivovat firmy k dalšímu snižování skleníkových emisí, ale těžko za to považovat něco, co se už začalo dělat před tímto datem, s čímž už společnosti dávno počítaly a připravovaly to," konstatoval Šrytr.

Jako příklad takových nesprávných investic uvedl elektrárny Ledvice a Počerady, které chystá ČEZ, dominantní výrobce elektřiny, který by měl získat i nejvíc bezplatných povolenek.

"Energetický gigant ČEZ, většinově vlastněná státem, má dostat 68,2 milionu povolenek zdarma z celkového počtu 108,2 milionu, což vyvolává vážné obavy o narušení hospodářské soutěže," uvedla sdružení, podle nichž navíc téměř polovina plánovaných investic posílí závislost české elektroenergetiky na neekologickém uhlí.

Foto: Ludvík Hradilek

Námitky jsou neodůvodněné

ČEZ i ministerstvo životního prostředí, které pro vládu sestavovalo seznam investic, tvrzení nevládních organizací o porušení evropských pravidel při přidělení povolenek odmítly.  "Námitky pokládáme za neodůvodněné," uvedla společnost ČEZ.

Ministerstvo životního prostředí dodalo, že evropská ani česká legislativa investice, na které upozorňují nevládní organizace, nezakazují.

"O jejich zahrnutí a správné interpretaci relevantních předpisů nicméně dále vyjednáváme s Evropskou komisí," sdělila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.

Brusel zatím mlčí

Jan Šrytr z Ekologického právního servisu uvedl, že se zástupci českých nevládních organizací setkali už dvakrát s představiteli Evropské komise.

"Nic konkrétního nám ale zatím nesdělili," konstatoval Šrytr. Organizace věří, že Brusel aspoň vyškrtne z české žádosti o povolenky zdarma ty projekty, které jsou podle nich na seznamu neoprávněně.

 

Právě se děje

Další zprávy