Cestu do Německa bych teď zvážil, řekl odborník online

Markéta Žižková
3. 6. 2011 17:19
Vakcinolog Roman Prymula odpovídal v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz

Praha - Deset případů s podezřením na krvácivý průjem se objevilo v posledních dnech v České republice.

Nákaza, kterou způsobuje bakterie enterohemoragická Escherichia coli (EHEC), ale byla potvrzena pouze u americké turistky, která se nakazila v Německu.

Právě tam propukla epidemie, která je podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly, velmi neobvyklá.

"Na této epidemii je nestandardní téměř vše. Na základě úvodních šetření byla za společný rizikový faktor označena čerstvá zelenina. Další krkolomné mikrobiologické testování nic přesvědčivého nepřineslo a časové prodlevy nemají zcela logické vysvětlení. V tuto chvíli opravdu nevíme, odkud bakterie pochází. Je možné, že primární zdroj skutečně nebude nikdy odhalen, ale při takovéto pozornosti by to bylo nepochybně raritní," říká Prymula.

U nakažené Američanky testy potvrdily epidemický kmen EHEC/STEC O104. U dalších zkoumaných vzorků ho Národní referenční laboratoř naopak vyloučila.

Nákazu tímto kmenem E. coli experti nenašli ani u muže z jižní Moravy, ani u ženy z Hradce Králové. Další vzorky pocházely z Libereckého, Olomouckého a Jihočeského kraje.

Experti zatím nevědí, co nákazu, která se projevuje krvácivými průjmy a může vést k selhání ledvin, způsobuje. Kmen EHEC/STEC O104 ještě nebyl zaznamenán v souvislosti s žádnou epidemií.

Podezření, že by se mohlo jednat o biologickou zbraň, ale vakcinolog odmítá: "Tato bakterie nesplňuje všechna kritéria na ideální biologickou zbraň. Účinnost v minulosti vyvíjených biologických zbraní by byla mnohem děsivější. A to nehovořím o tzv. chimerických mikroorganismech, které kombinovaly ty nejnegativnější vlastnosti více mikroorganismů do jednoho."

Přiznává ovšem, že vakcínu proti této nákaze odborníci nemají. "Vakcínu v tuto chvíli nemáme a v dohledné době k dispozici nebude. Ani preventivní léky nejsou k dispozici," uvedl Prymula.

Na otázky čtenářů Aktuálně.cz, které souvisí s touto nákazou, odpovídal předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:08Autor: Jiri

Otázka: Dobry den, existuje prinejmensim dost vaznych naznaku, ze posledni "epidemie" ptaci chripky utekla z laboratore. Staci si vzpomenout na histerickou reakci WHO tehdy. Soucasny kmen se tvari velmi povedene, ma spatne vlastnosti vice druhu. Clovek se neubrani dojmu, ze to nemusi byt nahoda.
Dik

Roman Prymula: Nedomnívám se, že by tato bakterie unikla z nějaké laboratoře. Byla pouze zachycena nová mutace. Otázkou je, jak se šíří, a tady bohužel bioteroristické použití nelze vyloučit.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:12Autor: Milan

Otázka: Dobrý den. Prý jsou více postiženy ženy. Je to v počtu obětí, nebo celkově nakažených? Jsou to jednotlivci, nebo rodiny, kolektivy?

Roman Prymula: Zhruba 68% jsou ženy. Jsou rovněž více zastoupeny podobným poměrem i mezi oběťmi. Myslím si, že se spíše jedná o vyšší riziko expozice. Tedy, že častěji zřejmě konzumovaly nakaženou čerstvou zeleninu než muži. Jiný důvod není zatím znám.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:15Autor: Lara

Otázka: Dobrý den, trošku mně tahle super bakterie zavání "biologickou" zbraní. Jaký na to máte názor? Děkuji za vyjádření a přeji krásný víked! L.

Roman Prymula: Já bych ji zatím superbakterií nenazval. To, že se liší od doposud známých kmenů, je pravda, ale jiné formy šíření zatím potvrzeny nebyly. Nemyslím si, že je laboratorně upravena, k mutacím dochází zcela přirozeně velmi často. Pouze některé, zcela výjimečně mají praktický význam. Bakterie však jistě mohla být rozšířena uměle.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:17Autor: Martina

Otázka: Máme se skutečně čeho obávat a nebo je to jen uměle vyvolaná hysterie, jako byla v minulých letech, jen aby se nakupovaly léky? Děkuji

Roman Prymula: V Čechách se zatím obávat nemusíme. Umělou hysterii v tomto případě bych farmaceutickému průmyslu nepřisuzoval, ono v podstatě totiž není co kupovat (léky). Na druhé straně nepochybně byl poškozen export zeleniny, a to zcela dramaticky. Tato situace je jiná než např. pandemická chřipka, ale hysterii si bohužel děláme sami.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:21Autor: KLara

Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohou při léčbě nějakým způsobem pomoci klasické absorbenty jako živočišné uhlí, či smecta? když je hlavním problémem toxin. Dále, nikde jsem nečetla, že by vznik nákazy šetřila německá policie. Snad by šlo zjistit, co měli ti první nakažení společného? Děkuji.

Roman Prymula: Ano mohou, a v případě hemolyticko-uremického syndromu se selháváním ledvin se používá hemoperfúze, kde aktivní uhlí tuto roli plní. I druhá otázka je zcela na místě, je až podivné, že se doposud s výjimkou konzumace syrové zeleniny nic společného nepodařilo odhalit (možná přesněji zveřejnit) a ani zde to není zcela laboratorně potvrzeno.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:25Autor: Franta

Otázka: Jaká je prosím inkubační nemoci z této nákazy.

Roman Prymula: Inkubační doba je 3-8 dnů.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:29Autor: Hana

Otázka: Dobrý den, jakým způsobem se lze před nákazou preventivně ochránit ? Nemám tím pochopitelně na mysli mytí rukou, ovoce a zeleniny, to považuji za samozřejmost...
Vakcína, preventivní užívání léků proti průjmu, dieta, izolace od kolektivů? Děkuji

Roman Prymula: Vakcínu v tuto chvíli nemáme a v dohledné době k dispozici nebude ani preventivní léky nejsou k dispozici. To, co jste zmínil, je základní. Ostatní věci jako pobyt v izolaci a konzumace pouze převařených produktů nejsou příliš reálné či alespoň zcela praktické.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:32Autor: Iva

Otázka: Dobrý den, existuje nějaká prevence před případným nakažením? A si nelze říct, pokud není znám původce, že? Je dostatečné mýt zeleninu apod? Příp. kdo je citlivější na nákazu? Onemocní zdravý člověk?

Roman Prymula: Zdravý člověk bohužel onemocní, ale nemoc není jen přítomnost bakterie, je to velmi komplexní stav, kdy se podílí vrozená predispozice, stav imunitního systému atd. V tomto slova smyslu máme vyšší šanci neonemocnět, případně onemocnět pouze lehkým průběhem, když jsme odolnější přirozeně či díky "zdravému způsobu života". Prevence již byla opakovaně zmíněna.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:37Autor: Michal

Otázka: Rozumím tomu správně, že v současné době se vlastně vůbec neví jaký je zdroj nákazy i když spíše než maso se má za to, že jím může být ovoce a zelenina? Je možné, že zdroj nebude nikdy odhalen? Překvapuje nebo zaujalo Vás osobně něco na celé této kauze? Děkuji za odpověď

Roman Prymula: Bohužel máte pravdu. Na této epidemii je nestandardní téměř vše. Na základě úvodních šetření byla za společný rizikový faktor označena čerstvá zelenina. Další krkolomné mikrobiologické testování nic přesvědčivého nepřineslo a časové prodlevy nemají zcela logické vysvětlení. V tuto chvíli opravdu nevíme odkud bakterie pochází. Je možné, že primární zdroj skutečně nebude nikdy odhalen, ale při takovéto pozornosti by to bylo nepochybně raritní.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:42Autor: Pavel

Otázka: V souvislosti s rychlostí jak se tato smrtelně nebezpečná bakterie šíří a s ohledem na skutečnost,že jsou na tuto bakterii současná antibiotika rezistentní mne napadá myšlenka a ptám se proto,zda se nejedná o bakteriologickou zbraň,která mohla být v minulosti tajně vyvíjena v době studené války.

Roman Prymula: Tato bakterie nesplňuje všechna kritéria na ideální biologickou zbraň. Účinnost v minulosti vyvíjených biologických zbraní by byla mnohem děsivější a to nehovořím o tzv. chimerických mikroorganismech, které kombinovaly ty nejnegativnější vlastnosti více mikroorganismů do jednoho. Jejich použití je dnes snad vyloučené, protože snad neexistuje šílenec, který by chtěl zničit svět, a pokud ano, nemá k dispozici tyto mikroorganismy.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:45Autor: Jana

Otázka: Dobrý den, ano zajímalo by mne jak je to u těhotné ženy. Jsem nyní ve 31tt a velice se bojím:( Děkuji

Roman Prymula: Dopad na těhotné ženy není podle dostupných údajů horší než na běžnou populaci. V našich podmínkách při zachování hygienických opatření Vám prakticky žádné riziko nehrozí.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:53Autor: Tomáš Jedno

Otázka: Proč by měl někdo věřit člověku, který na zakázku farmaceutických firem propagoval prasečí chřipku a nebezpečné očkování proti ní?

Roman Prymula: Nevím, z čeho pramení tento Váš názor. Za propagaci očkování proti pandemii jak říkate, jsem nedostal ani korunu ani od farmaceutických firem, ani od státu. Stát se bohužel musí starat o své občany a musí počítat s horší reálnou variantou. To, že pandemie proběhla mírně je spíše štěstí než problém. Očkování při ní prokázalo naopak, že je bezpečné. A naprosto nerozumím vazbě na tuto epidemii. Zde toho farmaceutické firmy mnoho neprodají, takže bych musel sloužit masnému průmyslu a ničit producenty zeleniny. Přečtětě si lokální zprávy z Hamburku, ty jistě z Čech ovlivnit nedokážeme.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:56Autor: Kaja

Otázka: Dobrý den, doporučil byste občanům ČR necestoval do SRN? Případně i do jižních spolkových zemí, nezasažených v takové míře nákazou? Děkuji. Karel

Roman Prymula: V tuto chvíli vše s jistotou nevíme a riziko kolem Hamburku a v severních oblastech je jistě nepoměrně vyšší než jinde. Pokud cesta není nutná, její odložení bych zvážil. Na jihu je riziko podstaně nižší.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:59Autor: Premek

Otázka: Dobry den, jak muze bakterie ublizit tehotne zene nakazi-li se ? Co delat v takovem pripade preventivne ? Prenasi se bakterie z matky na plod?
Dekuji

Roman Prymula: Opatření jsou identická jako u běžné populace. Zatím jsem neviděl analýzu postižených žen z této epidemie. Protože ve finále působí toxin, může napadnout i plod. K nákaze od matky může dojít i při porodu.

Odpovězeno: 03. 06. | 15:59Autor: mizo

Otázka: Dobrý den, neuvažuje se o "umělém viru",
který byl použit jako teroristický útok formou biologické zbraně?

Roman Prymula: Ne, jedná se o bakterii. Na téma umělého vytvoření jsem již odpovídal.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:05Autor: Tenzulice

Otázka: Dobrý den.
Je kmen EHEC/STEC O104 úplně nový, nebo byl znám již dříve.
Je to pouze zmutovaná varianta jiného kmene bakterie, nebo je tu i možnost uměle vyvinuté biologické zbraně.
Děkuji.

Roman Prymula: Kmen EHEC/STEC O104 je známý již léta. Některá výbava současné bakterie na molekulární úrovni však vykazuje jisté odlišnosti. Spíše si myslím, že se jedná o přirozenou mutaci.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:05Autor: Petr..

Otázka: Dobrý den! Myslíte si, že na vznik této epidemie mohou mít vliv některé stravovací návyky v Německu jako např. přidávání si sirupu do piva, případně nadměrná konzumace uzenin různých těch kobás, wurstů apod. "dobrot" ..?

Roman Prymula: Ne.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:07Autor: Kateřina

Otázka: Dobrý den, mohou být příčinou mutace klimatické změny, extrémní počasí a neobvyklé výkyvy počasí, které se tady v našem pásmu před nedávnem vyskytly?

Roman Prymula: Jistý vliv zde vyloučit asi úplně nelze. Setkáváme se s různými novými či pseudonovými organismy a příroda nás stále staví před složitější a složitější úkoly.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:08Autor: Kamila

Otázka: Muze byt voda v Nemecku kontaminovana?

Roman Prymula: Ano může, ale to by němělo být složité zjistit.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:12Autor: Petr Václavík

Otázka: Zdravím, jak a čím se živí tato bakterie ve střevě? Pokud se živí výkaly ve střevě, nepomohlo by k léčbě i aby pacienti nejedli? Měli by pouze dostatečný příjem tekutin a iontových nápojů. Dala by se takhle vyhladovět?
Děkuji Petr

Roman Prymula: Problém je, že E. Coli je poměrně nenáročný mikroorganismus. Když není, co konzumovat, tak si počká, až bude lépe, v jakési hibernaci. A poté začne zase produkovat svůj toxin. Vyhladovění tedy nepomůže.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:20Autor: Roman

Otázka: Dobrý den,myslíte si,že byla záměrně tato bakterie, vytvořena někde v laboratoři za účelem ohrožení lidských životů? Nebo se dostala do potravin selháním lidského faktoru. Děkuji

Roman Prymula: Spíše selháním lidského faktoru, ale její rozšíření mohlo být i umyslné. Teď nemyslím přímo vytvoření bakterie, ale její distribuci.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:22Autor: Monika

Otázka: .... ještě bych se chtěla zeptat, jestli lidé v Německu,u kterých se nákaza projevila v posledních dnech, se nakazili také z potravin, nebo jestli už si nákazu předávají kontaktem? Děkuji.

Roman Prymula: Myslím, že obojí je pravdou, podivné ale je, že se konkrétní potraviny doposud nenašly.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:27Autor: Soňa

Otázka: Dobrý den,zajímal by mě jako laika Váš osobní pohled na epidemii co se týče její závažnosti. Máte obavy že jde o něco opravdu velkého nebo lze očekávat že se vše brzy dostane pod kontrolu?
Děkuji za odpověd

Roman Prymula: Stále si myslím, že jde spíše o záležitost lokální, která se dostane pod kontrolu. Pokud se nezmění cesta přenosu, a já to nepředpokládám, mělo by dojít v řádu týdnu až měsícu k vymizení této epidemie.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:28Autor: dasa

Otázka: Dobrý den, co by taková bakterie udělala například s ročním dítětem? |Děkuji

Roman Prymula: Dříve jsme znali toto onemocnění hlavně u dětí. Průběhy byly velmi závažné.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:29Autor: Andrea

Otázka: Dobrý den, mám dotaz, předem upozorňuji, že jsem pouze laik zajímající se o mikrobiologii. Mohl by pomoci nakaženým klystýr, vyplavily by se takto nějaké bakterie? Co použití rektálně bakteriofága, pokud je nějaký specializující se na tento druh bakterie, nehrozí nějaké nebezpečí pro člověka? Díky

Roman Prymula: V době, kdy onemocníme, už působí toxin na buňky a to omezuje použití podobných metod.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:33Autor: Kontrolní otázka Náčelníku

Otázka: Jaká je obrana proti dalšímu chemickému teroristickému útoku,při současném válečném stavu na hranicích islámu?

Děkuji za váš vojenský názor odborníka.

Roman Prymula: Tato hrozba nepochybně existuje, ale nechci ji přeceňovat. Státy na ní ovšem musí být připraveny.

Odpovězeno: 03. 06. | 16:38Autor: H.

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mne, jak se zrodila ta ,,španělsko-okurková" fáma. To fakt nikomu nevadilo, že Španělé byli v tomto ohledu hned zpočátku naprosto O.K. a problémy mělo jenom Německo?
Nejsem žádný epidemiolog, ale zdroj nákazy bych hledala co nejblíže těm postiženým...

Roman Prymula: Jistě je to podivné, zejména obvinění bez řádných důkazů a poškození i pěstitelů v ostatních zemích. Na straně druhé, pokud by se jednalo pouze o produkt na export, bylo by možné nákazu vyexportovat do jiné země a doma problémy nemít.

 

Právě se děje

Další zprávy