Otázky a odpovědi: Jak se bránit zabijácké bakterii?

Domácí Domácí
2. 6. 2011 20:24
Petr Petráš ze Státního zdravotního ústavu odpovídal na otázky o smrtelné nákaze
Laboratorní technik připravuje vzorek krve na test HIV. Ilustrační snímek
Laboratorní technik připravuje vzorek krve na test HIV. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - V Česku se zatím objevilo devět podezření na krvácivý průjem, který způsobuje nebezpečná bakterie enterohemoragická Escherichia coli (EHEC).

Národní referenční laboratoř potvrdila smrtelnou nákazu pouze u americké turistky, ve středu ji naopak vyloučila u muže z jižní Moravy a starší pacientky z Hradce Králové. Ve čtvrtek odpoledne odborníci oznámili, že i dalších pět odebraných vzorků bylo v pořádku.

Experti zatím nevědí, co může nákazu, která se projevuje krvácivými průjmy a selháním ledvin, způsobit. Kmen EHEC/STEC O104 nebyl ještě zaznamenán v souvislosti s žádnou epidemií.

Pro lepší orientaci připravilo Aktuálně.cz spolu s Petrem Petrášem ze Státního zdravotního ústavu souhrn základních otázek a odpovědí:

Jak se infekce způsobená enterohemoragickou E. coli (EHEC) přenáší?

Foto: Aktuálně.cz

Infekce EHEC se nejčastěji přenáší potravinami. Je možný ale také přenos z člověka na člověka.

Na co bychom si měli dát pozor, abychom infekci zabránili?

Foto: Aktuálně.cz

Dodržovat základní hygienická pravidla. Dobře si umýt ruce - především po použití záchodu a při přípravě jídla. Určitě také když přijdeme domů z MHD. EHEC jsou velice infekční a stačí minimální množství k nakažení člověka.

V čem se liší zmutovaná E. coli od běžného (standardního) kmene?

Foto: Aktuálně.cz

Myslíte-li standardním kmenem E. coli ten, který je běžně přítomný ve střevním traktu každého člověka, pak je EHEC schopna produkovat různé látky, především toxiny, které z ní dělají výrazného patogena.

Proč bakterie napadá hlavně ženy mezi 30 a 40 lety?

Foto: Aktuálně.cz

To je pro mě záhada, možná to souvisí s přípravou pokrmů, kterou většinou dělají ženy. Moje kolegyně napadlo, zda dotyčné pacientky nepily nějaké nápoje, třeba pro štíhlou linii.

Jak upravovat potraviny? Zabije bakterii var? Stačí zeleninu omýt, nebo je potřeba ji loupat?

Foto: Aktuálně.cz

Var bakterii samozřejmě zabije. Vím, že některé bakterie se dostanou i dovnitř zeleniny, pak samozřejmě omytí nestačí. Nevím, jestli je to i případ EHEC O104.

Je lepší se nějakým potravinám nebo nápojům úplně vyhnout?

Foto: Aktuálně.cz

Některé jsou samozřejmě více rizikové - různě nedostatečně tepelně upravené, známé je to u tatarských bifteků, které by mohly eventuálně i infekci EHEC (a nejen EHEC) způsobit.

Jak často si mýt ruce? Stačí obyčejné mýdlo, nebo je lepší dezinfekční?

Foto: Aktuálně.cz

Určitě stačí obyčejné mýdlo, pokaždé, když je to zapotřebí - dodržování základních hygienických návyků. Co nás maminky učily ... bohužel ne každý to dodržuje.

Co dělat v případě, že mám podezření na krvácivý průjem?

Foto: Aktuálně.cz

Krvácivý průjem vyvolávají i jiné bakterie, ale dotyčný by se měl dát lékařem vyšetřit, a má-li v anamnéze pobyt v Německu, tak určitě velice rychle.

Byly podobné epidemie v minulosti ve světě? Z čeho?

Foto: Aktuálně.cz

V poslední době je popsána epidemie ve Spojených státech. Asi 200 lidí onemocnělo po konzumaci zmraženého tepelně neupraveného špenátu a největší je popisována v Japonsku, kdy onemocnělo přes 1000 školáků (podle některých zdrojů až 10 tisíc!) potom, co ve školních jídelnách jedli naklíčené ředkvičkové výhonky.

 

Právě se děje

Další zprávy