Čeští vědci úspěšně otestovali látku, která léčí encefalitidu i horečku dengue

ČTK ČTK
21. 4. 2018 20:38
Látka umifenovir je součástí již existujícího přípravku. Je tedy již vyzkoušeno, že u lidí nemá v podstatě žádné nežádoucí účinky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: tnssofres / photo on flickr

Praha - Brněnští vědci otestovali na buňkách látku, která je vysoce účinná proti virům, které způsobují například klíšťovou encefalitidu, západonilskou horečku, horečku dengue či vir zika.

Proti těmto závažným infekcím přitom dosud neexistuje účinný lék, uvedla v sobotu Česká televize (ČT).

"V případě optimální dávky dosahujeme účinnosti prakticky sto procent. Hodně nás překvapilo, že látka funguje takhle perfektně," řekl vedoucí výzkumu Daniel Růžek z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství.

Velkou výhodou je fakt, že zmiňovaná látka, odborně zvaná umifenovir, je součástí již existujícího přípravku, který se v Rusku pod komerčním názvem arbidol a v Číně používá pro léčbu a prevenci chřipky.

Je tedy již vyzkoušeno, že u lidí nemá nežádoucí účinky nebo jsou zcela minimální. Značně to tak urychlí případná další testování, a tím pádem i možné využití při léčbě ziky nebo klíšťové encefalitidy.

"Tato látka prošla klinickým testováním, je bezpečná pro lidi, takže pokud bychom uvažovali o nějakém léku, tak tato látka má nyní k běžnému užití podstatně blíže. Kdybychom začínali úplně s novou molekulou, potrvá ověřování třeba patnáct let," dodal Růžek. Takto by se doba mohla zkrátit na třetinu.

Arbidol vyvinul Ruský výzkumný chemický a farmaceutický ústav asi před 25 lety, přípravek pak dostal licenci v roce 2009. Až čeští vědci však nyní objevili jeho netušené možnosti. Výsledky svého ročního výzkumu v těchto dnech publikují v prestižním zahraničním vědeckém periodiku, uvedla ČT.

Zatímco infekce viru zika či západonilské horečky je problémem mimo střední Evropu, klíšťová encefalitida je v evropských zemí včetně Česka velmi rozšířená. Ročně se v republice nakazí encefalitidou, zvanou též klíšťový zánět mozku, několik stovek lidí. Klíštětem přenášené virové onemocnění přitom může přinést nemocnému doživotní následky a některé případy končí i smrtí.

 

Právě se děje

Další zprávy