Čeští lékaři odpovídají Aktuálně.cz

Radim Klekner Radim Klekner
27. 1. 2011 15:52
Čeští lékaři odpovídali na otázky, o co jim jde v akci Děkujeme, odcházíme.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aktuálně.cz položilo českým lékařům následující trojici otázek:

1. Co odpovíte kritikům akce Děkujeme, odcházíme, kteří tvrdí, že lékařům jde pouze o peníze?

2. Co by se mělo v českém zdravotnictví změnit především?

3. Kolik hodin přesčasů odpracujete v průměru za měsíc?

 

Tady jsou jejich odpovědi:

 

1. Lékařům jde především o splnění všech bodů kampaně děkujeme odcházíme, protože pouze výše platu neřeší situaci ve zdravotnictví ČR. Také neřeší vlastní důvod vzniku kampaně - a tím právě byly odchody lékařů do zahraničí a přetíženost těch, kteří zůstávají. Proto "Děkujeme, Odcházíme".

2. a) zastavit korupci
b) definovat základní a jasná pravidla pro poskytování standardní péče
c) zrevidovat množství a charakter zdravotních pojišťoven zejména systém zdravotního pojištění
d) neinvestovat do předražených a zbytečných přístrojů, na kterých v případě odchodů zkušených lékařů stejně nebude mít kdo pracovat - viz příklad FN U svaté Anny v Brně, kde již nyní na radiologii nedokáže nikdo provést "běžnou" angiografii s embolizací tumoru....všichni už utekli i bez kampaně "Děkujeme, Odcházíme".

3. cca 70-80 hodin.

MUDr. Jan Zagroba, Fakultní nemocnice Ostrava

 

1. Že akce není jen o ohodnocení lékařů, ale o obrovské odpovědnosti, přesčasech, psychické a fyzické zátěži. O zátěži, kterou nikdo nevidí, kterou si nosíme v sobě, domů. Nemáme své psychology, rekondiční pobyty, renty tak jako jiní státní zaměstnaci např. hasiči.

2. Vytvořit standardy - plán základní péče, pokud chceš více, tak si připlať.

3. cca 100, bez toho, že bychom chodili po službě vždy a striktně domů. Domů se jde "až je udělaná práce".

MUDr. David Koudelka, Traumacentrum FN Ostrava

 

1.Nastavit a respektovat jasná pravidla. Velká část dění ve zdravotnictví probíhá na hranici zákonů a jiných norem (či spíše za těmito hranicemi) - od ekonomiky po odborné záležitosti. Většinou se to zdůvodňuje tím, že "jinak to nejde", že "se to tak dělalo vždy" nebo "se to tak dělá všude" apod.

2. Změnit vnímání zdravotnictví: úroveň nemocnice neurčují jen nové budovy a přístroje, ale především lidé, kteří tam pracují.
  
3. Asi 100 hodin přesčasové práce / měsíc (podstatná část z tohto je vykazovaná jako pohotovost mimo pracoviště s dostupností do 10 minut

MUDr. Ivan Kantorek, KNTB a.s. Zlín

 

1. Nepoznám normálného lekára, ktorý by nesúhlasil s DO (Děkujeme, odcházíme). Já ich rozdeľujem len na tých, ktorí sa boja a k akcii DO sa nehlásia a tých, ktorí sa boja a aktívne sa zapojili. Je pár vyvolených riaditeľov fakultných nemocníc (odvolať ich je v kompetencii MZ),  prednostov klinik, občas primárov..,ktorí si strážia svoje lukratívne miesta, ale ten (prepáčte za výraz) bordel, ktorý tu máme okolo seba je už neznesiteľný.  Kritici sa grupujú z tých, ktorí vobec v zdravotníctve neposobia, používajú univerzálne frázy a samozrejme hrajú na notu, ktorá je pre laika najsledovanejšia - peniaze.

2. Najviac by sa malo zmeniť to, čo v celej spoločnosti : neskutočná korupcia, kde sa strácajú obrovské miliardy a potom neostáva dostatok prostriedkov pre liečbu, platy všetkých zdravotníkov. Inak v bodoch akcie DO je zhrnutá podstata problému českého zdravotníctva.

3. Medzi 125,5 -141 hodín/mesiac (5-6x všedná služba x15,5 hodin, 2xvíkendová službax24 hod)

MUDr. Peter Schwarz, Nemocnice s poliklinikou Havířov

 

1. Žijeme v kapitalismu, kde celé společnosti jde především o peníze, protože peníze jsou prostředkem k bazálním potřebám, nezbytným k plnohodnotnému prožití života. Lékaři si ovšem konečně uvědomili cenu svojí práce, která je pro tento stát nulová a pochopili, že pokud zatlačí na vládu přes změnu toku peněz, omezí možnosti pro korupční jednání, z čehož budou v dlouhodobém výsledku benefitovat všichni občané. Jednak tím, že lékař bude motivovaný, odpočatý a eticky-empatický, jednak tím, že se konkretizují protikorupční kroky ve všech rezortech. Stačí se podívat do historie zápádních demokracíí před 50ti lety! Všude tuto vlnu odstartovali lékaři naprosto stejným postupem...

2. Systém pojištění. Toto není pojištění, toto je zdravotní daň. Pokud si platím pojištění, musím vidět svůj účet, musím vidět konkrétní výdaje a já si budu vybírat doktora, u kterého se chci léčit. A tomu to pojišťovna prostě musí zaplatit, jelikož jsou to moje peníze. Pojišťovna nemá právo omezovat klienta ve výběru lékaře. Nemá ani právo dávat žádnému lékaři žádné limity. Může maximálně zkontrolovat, zda lékař léčil lege artis a ekonomicky efektivně. Jinak musí zaplatit všechnu vykázanou péči. Správní rada pojišťovny nemá právo v době šetření, sama sobě odhlasovat 15 miliónů odměn pro rok 2011 z mých peněz.

3.Za minulý rok mám přibližně 1700 hodin přesčasů, čili 140 hodin za měsíc. Zákon povoluje maximálně 832h/rok a to 150h/ rok nařízením, 416h/rok dohodou a dalších 416h zdravotníkum na další dohodou. Čili v maximální možné míře platné do  1.1.2013 je to 64h/měsíc. 1.2.2013 to bude již jen 32 hodin za měsíc.

MUDr. Jan Bafrnec, chirurg, 29 let, 3 roky praxe. (2 roky okres Louny, 1 rok IKEM)

 

1. Vadí mi, že v médiích se prezentuji pořád jen naše platy, přitom celá kampaň má 13 bodů a o 12 dalších se vůbec nemluví... Mě osobně nejvíc znepokojují tyto 2 věci:

Velké rezervy ve vnitřním chodu zdravotnictví - největší položkou je chaos v lékové politice, kudy utíkají miliardy.

Podivné hospodaření v nemocnicích - předražené zakázky. Vadí mi, že se předepisuji obrovské částky za léky např. na snížení tuku v krvi apod. a přitom pacienti nejsou schopni změnit životní styl...myslím, že větši spoluúčast pacienta by změnila tento stav. A víc by si lidé uvědomili skutečnou cenu výkonu ve zdravotnictví, mají pocit, že je vše zdarma

2. Začala bych už se vzděláváním mediků - pracuji teprve 2 roky a škola mě vůbec nepřipravila na realitu - mám srovnání se zahraničím a tam je výuka mnohem více praktičtější - méně teorie a více realných příkladů - který lék a v jakém množství dám pacientovi s infarktem apod. Větší spoluúčast pacientů - věřím, že hodně lidí chodí po doktorech jen proto, že je to zdarma a neváží si vysoké kvality zdravotnické péče v ČR.

3. Pracuji na neakutnim oddělení, nemám žádné noční a víkendové služby, pouze večerní provoz naší ambulance, takže odpracuji pouze cca 20 přesčasových hodin měsíčně... Ale trávím dost času doma studiem, různými víkendovými kurzy apod.

MUDr. Barbora Bláhová, Klinika léčebné rehabilitace FN Ostrava.

 

Právě se děje

Další zprávy