Čeští geologové odhalili tajemství pískovcových útvarů

Ondřej Chlupáček
22. 7. 2014 15:16
Pískovcová skála funguje jako propojený a inteligentní organismus.
Pravčická brána v Českém Švýcarsku
Pravčická brána v Českém Švýcarsku | Foto: Jan Langer

Praha - Geologové z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, Geologického ústavu a Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd zjistili, že pískovcová skála je propojena v jeden celek tlakovým polem skrze vzájemně se dotýkající zrna a zatížení, jehož zdrojem je hmota skály a gravitační pole. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v nejprestižnějším časopise věd o Zemi Nature Geoscience.

"Experimenty prokázaly, že rychlost eroze i zvětrání se zpomaluje s rostoucím stlačením. Tam, kde je stlačení nízké, postupuje eroze rychleji, tam, kde je stlačení vyšší, je eroze mnohem pomalejší. Erozní procesy (soli, mráz, déšť) tak vlastně jen odstraňují to, co jim dovolí tlakové pole erodovat," popisuje vědec z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy David Mašín.

Výsledkem vzájemné interakce tlakového pole a erozních procesů jsou dokonalé tvary: dohladka vykroužené křivky oblouků nebo skály stojící na neuvěřitelně tenkých stopkách.

Na rozdíl od předchozích prací jsou výsledky doloženy experimentálně vytvořenými skalními útvary, kde je vliv tlakového pole jasně doložen. Vědeckému týmu se podařilo experimentálně vytvořit všechny hlavní skalní útvary (skalní brány, okna, převisy, sloupky atd.) za použití pískovce z lomu v Českém ráji a běžných erozních procesů.

Pískovce jsou známé vytvářením specifických reliéfů, které jsou dobře známé ze severních Čech či Colorádských plošin z USA. Bývají kulisou mnohých dobrodružných filmů. Vytvářejí dokonalé skalní útvary jako je Pravčická brána v Českém Švýcarsku nebo americké skalní brány v Arches.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy