Z Petřína se stane od konce října přírodní památka

ČTK ČTK
8. 10. 2013 14:35
Radní věří, že rozhodnutí pomůže lépe chránit zdejší zeleň
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražský vrch Petřín se stane přírodní památkou, rozhodli o tom radní hlavního města na svém jednání.

Ochrana Petřína by měla začít platit od konce října a pomůže lépe chránit zdejší zeleň, řekla k tomu mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Na petřínském vršku bude zakázáno umísťovat a povolovat zde stavby a zařízení a provádět změny staveb a terénní úpravy.

Dále nebude povoleno záměrně rozšiřovat geograficky nepůvodní druhy živočichů a rostlin, včetně výsadeb geograficky nepůvodních druhů stromů a jezdit na kole a na koni mimo cesty, což budou mít povoleno pouze strážníci městské policie.

"Předmětem ochrany je převážně vrcholový úsek Petřína s výchozy svrchnokřídových pískovců a opuk, s lesními porosty (zakrslé doubravy, habrové doubravy) a s význačnými druhy lesních živočichů a rostlin.

Zvláštní zřetel je brán na ochranu populace roháče obecného a jeho biotopy," píše se ve schválené radniční listině.

Přírodní památka bude mít i své ochranné pásmo. To se vyhlašuje na zastavěných parcelách uvnitř přírodní památky a bude sloužit jako ochrana před potencionálními rušivými vlivy.

"Přírodní památka Petřín navazuje na ochranu, která byla v místě horní části Petřína zajišťována již od roku 1988, jako chráněný přírodní výtvor Petřínské skalky (později přírodní památka)," uvádí dále dokument.

Petřín je 327 metrů vysoký vrch v centru Prahy. V minulosti nesl hned několik jmen: Petřín, Hora, Kopec nebo Vrch svatého Vavřince. Na jeho vrcholu je Petřínská rozhledna, bludiště a kaple svatého Vavřince.

Podél cesty z vrcholu směrem k Vlašské ulici je křížová cesta. Je zde i takzvaná Hladová zeď, kterou nechal postavit Karel IV., a pomník Karla Hynka Máchy, u kterého se 1. května scházejí milenci. Z Újezdu na vrchol jezdí pozemní lanovka.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 25 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy